Eva Behenská, 14. 4. 2020

Kojení je úžasný dar a především krásný vztah, na který však může někdy číhat i nebezpečí. V knize JSEM PO PORODU věnujeme spolu s Annou Krause tomuto tématu velmi prostoru. Pro čtenářky Le Chaton Magazínu jsme připravily krátký manuál, který má upozornit na nutnost péče o kojící prsa. Samozřejmě, ideální stav je, když jde všechno samo a intuitivně. Ale víte, co všechno vás při kojení může zaskočit? Tak především je to špatné přisátí miminka nebo špatná technika kojení. S tím by vám měla pomoci zkušená laktační poradkyně, o které jsme psaly v předešlém článku.

Vaše miminko je úžasný savec, který se nemůže dočkat, až ucítí vaši vůni a uklidňující chuť mlíčka. A někdy se stane, že miminko samou nedočkavostí nevtáhne dvorec do pusinky a jen žužlá bradavku. Tím, že se miminko zpočátku špatně přisaje a ženská bradavka je velmi citlivá, čelí nyní náročnému prostředí dětské pusinky jako je neustálé vlhko, tlak sání a teplo, tak se mohou maminkám udělat prasklinky, rýhy nebo trhlinky na bradavkách - ragády.

Jak poznáte ragády?

Pokud uvidíte na svých bradavkách prasklinky, tak se nestyďte říci o pomoc laktační poradkyni, nebo využijte našich rad. Prasklinky musejí především větrat, aby pokožka dýchala a nedostala se tam infekce. V tuto chvíli zkuste zapomenout na jednorázové vložky do podprsenek a možná i na nošení podprsenky, pokud jste doma a nevadí vám to. Bradavku je možné potírat 100% esenciálními oleji jako je tea tree olej nebo levandule, ale vždy ji před kojením omyjte.

Příznaky kvasinkové infekce

Druhým nejběžnějším neduhem při kojení je kvasinková infekce. Někdy se může stát, že ženy pociťují pichlavou, ostrou nebo pálivou bolest, a to nejen při kojení, ale vlastně neustále. V tuto chvíli se většinou jedná o zmiňovanou kvasinkovou infekci. Někdy se však nemusí projevit vaší bolestí. Pokud se podíváte do pusinky miminka, tak uvidíte bílý povlak na jeho jazýčku. Možná, že vám tato infekce bude známější pod pojmem moučnivka.

Náprava této infekce spočívá v přísném dodržování protikvasinkové diety. Snažte se vyloučit ze stravy veškeré cukry a bílou mouku. V obou případech, ať má kvasinku miminko nebo vy, tak je velice dobré, pokud vytíráte miminku pusinku například citronovou vodou. Tím zamezíte opětovnému přenosu mezi vámi. Vy zvyšte přísun citrusů. Mám vyzkoušeno, že je fajn popíjet v průběhu dne vodu s citronem. V lékárně pochopitelně existuje celá řada výrobků, já nedám dopustit na přírodní tinkturu z lichořeřišnice nebo na výtažek z grepových jadérek.

Jaký je rozdíl mezi mastitidou a zánětem prsu? Velký!

Mastitida neboli zánět prsu je způsobený bakterií, a to nejčastěji Staphylococcus aureus. Vstupní branou pro tuto bakterii je například trhlinka nebo jiné poranění na vaší bradavce. Přenos infekce je možný z nosohltanu miminka či při manuálním kontaktu s bradavkou.

A teď ten rozdíl oproti ucpání mlékovodu. Protože většina žen si myslí, že se ihned jedná o zánět. Při zánětu jsou většinou zasaženy i lymfatické mízní uzliny v oblasti podpaží, což při ucpání mlékovodu skoro nikdy. Maminky se většinou zděsí, že kvůli antibiotikům, která lékař nasadí, nebudou moci kojit. Kojení je rozhodně možné a velmi prospěšné a pro vaši vzájemnou psychiku důležité. A vlastně “díky” této bakterii dostane vaše miminko první důležité protilátky, které vaše tělo produkuje. Pokud vám bolest přeci jen nedovolí kojit z postiženého prsu, tak určitě odsávejte, ale ne do úplného vyprázdnění, jen do vaší pocitové úlevy. Osvědčeným receptem na zánět v prsu je také tvaroh, který vložíte např. do gázy a přiložíte na bolavé místo. Tvaroh sebere veškerou horkost. Stejným způsobem vám pomohou i zelené listy salátu.

Ucpání mlékovodu neboli retence je nejčastější v průběhu šestinedělí a projevuje se bolestivým zduřením prsu, které může být provázeno i mírným začervenáním v místě bolesti. Z mé praxe, retence mléka vzniká často především špatnou psychikou maminky, kdy se žena bojí kojit, protože jí to bude bolet nebo může být i touto změnou vyčerpaná a neví si rady, má pocity, že dělá vše špatně. Někdy se i maminky bojí s dítětem manipulovat, pokud jde o kojení. V tu chvíli může dojít k ucpání mlékovodu. Opět je důležité, abyste nepřestaly kojit, nebojte se kojit z bolavého prsa. Zkuste provádět jemnou krouživou masáž prsou, která také může pomoci uvolnit ucpání. Ideální je provádět tuto masáž ve sprše příjemně teplou vodou.

Z důvodu ucpání mlékovodu se může stát, že bude prs více nateklý a miminko jej nebude umět dobře uchopit do pusinky. Proto mu zkuste pomoci teplými suchými obklady před každým kojením, uvolníte tím prs. Ale někdy může pomoci, když před kojením trochu odsajete a tím miminku pomůžete prs uvolnit a změkčit.

Vpáčené/invertované bradavky

Jedná se o bradavky, které jsou zatažené dovnitř. Můžete si to jednoduše vyzkoušet – když zmáčknete prsní dvorec kousek od bradavky, tak zjistíte, že nejdou „ven“. Ale věřím, že vyloženě vpáčené bradavky by měl řešit gynekolog mnohem dříve než v době těhotenství.

Toto jsou nejčastější „potíže“, které mohou vaše prsa při kojení potkat, ale rozhodně nejsou překážkou kojení! Každá výše popsaná situace se dá řešit a vyřešit a rozhodně neohrožuje průběh kojení!