Redakce Le Chaton, 24. 4. 2019

Asi nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že většina z vás se jara nemohla dočkat. Po dlouhých měsících tu konečně máme prosluněné dny, teploty se blíží těm letním a příroda se začíná krásně zelenat. Ovšem zatímco vy se z toho těšíte, vaše pleť moc důvodů k radosti nemá. Přechod ze zimy do jara jí totiž dává pěkně zabrat.

I když jste se o pokožku během zimy vzorně staraly a zásobovaly ji séry, balzámy i výživnými oleji, jakmile se počasí začne měnit na jarní, teplejší vzduch a zvýšená vlhkost způsobí pleti šok. Kůže je suchá, povadlá, unavená a rozhodně nezáří. Což se často ještě zhorší, když ji nedočkavě vystavíte prvním jarním slunečním paprskům. Co tedy vaše pleť potřebuje, aby střídání ročních období přestála ve zdraví?

1. Exfoliaci

Možná máte pocit, že když je vaše pleť dehydratovaná, peeling je to poslední, co by jí prospělo. Jenže to je omyl! „Byť si to ženy často nemyslí, extra suchá pokožka ve skutečnosti exfoliaci potřebuje,“ vysvětluje dermatoložka Patricia Wexler. Peeling vás zbaví odumřelých kožních buněk a uvolní póry, což vaši pleť krásně prozáří. Dopřejte si ho dvakrát týdně, ale používejte spíše jemnější přípravky.

2. Čištění

Zní to jako samozřejmost, ale… Řada žen čištění pleti pořád ještě zanedbává. I když přes den nepoužijete make-up a máte pocit, že z kůže jaksi není co čistit, opak je pravdou. Pokožka se potí a přes den na ní ulpí spousta mikroskopických částeček, které poletují ve vzduchu. Vzniklý film pak ucpává póry, pleť zatěžuje a znemožňuje jí dýchat. Proto pokožku opravdu důkladně vyčistěte – ráno i večer.

A když už jsme u toho čištění – zkuste si udělat inventuru kosmetických produktů. Všechno, co vám v koupelně a na kosmetickém stolku „straší“ už podezřele dlouho, vyhoďte. Stejně tak se zbavte starých houbiček na make-up a pořádně properte štětce. Všechny tyto věci jsou totiž přímo semeništěm bakterií, na štětcích navíc ulpívají zbytky líčidel, prach i pot, které vám potom ucpou póry. Kosmetické štětce můžete buď pravidelně dezinfikovat sprejem určeným přímo pro čištění kosmetického náčiní, nebo je jednou týdně properte v jemném vlasovém šamponu, propláchněte pořádně vodou a nechte proschnout na rozloženém ručníku.

Zdroj: Shutterstock

3. Výživu

Perfektně vyčištěná kůže zbavená odumřelých částeček si zaslouží pořádnou výživu! Dopřejte jí kvalitní pleťovou masku (zkuste třeba masku s kyselinou hyaluronovou, která pleť regeneruje a hydratuje), výživné sérum, pleťový olej nebo rovnou celou kúru. Pokožce tak dodáte živiny, které jí po zimě chybějí, a navíc jí dopřejete i pořádnou hydrataci. Taková rozmazlovací péče vaši pleť krásně prozáří a umožní jí lépe čelit změnám počasí.

4. Odlehčení

Záleží samozřejmě na osobní zkušenosti každé z vás, ale často pomáhá trochu odlehčit denní i noční krém – přejít z výživnější zimní varianty na lehčí, hydratační variantu letní. „Naše kůže na jaře a v létě přirozeně zadržuje více vody, takže nepotřebuje tolik ochrany,“ radí Patricia Wexler, která opět doporučuje kyselinu hyaluronovou. Co ale vaše kůže naopak potřebuje mnohem víc, je ochrana před slunečními paprsky. A tak jestli váš zimní krém měl SPF 30, nebojte se přejít na krém s ochranným faktorem 50. Jarní sluníčko je totiž zrádné. Jednak na jaře značně kolísá tloušťka ozonové vrstvy a vaše pleť je tak vystavená větším dávkám záření, a za druhé pleť není na sluníčko zvyklá a první paprsky ji snadno podráždí. Proto nezapomínejte na ochranný faktor a sluníčko si dávkujte postupně.

Zdroj: Shutterstock

5. Pár vychytávek navíc

Pokud uvažujete o nějakém kosmetickém zákroku, zajděte si na něj hned – nebo ho odložte až na podzim. Ať už své pleti chcete dopřát chemický peeling, omlazení kyselinou hyaluronovou nebo třeba plazmaterapii, po většině ošetření je kůže určitou dobu podrážděná a měla by se vyhýbat sluníčku. Proto je lepší naplánovat si ošetření na jaro či podzim.

Vyzkoušet můžete i domácí kúry. Nám se například osvědčila Biofáze od české firmy Nobilis Tilia. Jde o unikátní metodu založenou na stimulaci enzymů, které jsou v pokožce přirozeně obsažené. Zkráceně řečeno – po dobu zhruba dvou měsíců pokožku každý večer postupně ošetříte trojicí sér s éterickými oleji, které si volíte podle toho, jaký problém vás trápí nejvíc (dehydratace, vrásky, pigmentace, jizvy…). Séra nastartují přirozenou regeneraci pleti, která je už po pár týdnech sjednocenější, hydratovaná a vypadá svěže. A posledním tipem míříme do vašich kabelek – zkuste si v lékárně pořídit termální vodu ve spreji. Jakmile vaši pleť během dne něco podráždí, termální voda ji nejen zklidní, ale v horkých dnech i krásně hydratuje.