Redakce Le Chaton, 20. 12. 2018

Pro Francouze vánoční svátky znamenají hlavně čas strávený s rodinou – a s plnou pusou. Vždyť jejich slavnostní hostina může trvat i šest hodin a obsahovat na 13 různých sladkostí! Inspirujte se spolu s námi tím, co Vánoce národu, který je známý svým „uměním žít“, nabízejí.

Ten, kdo už někdy trávil vánoční svátky ve Francii, nám dá určitě za pravdu, že se točí především kolem jídla a společného hodování. Pokrmy, ale i jednotlivé vánoční zvyky se přitom liší podle regionu, a dokonce ne všude nosí dětem dárky stejná štědrá postava.

Ježíšek, Otec Vánoc a boty

Nejčastěji se setkáte s tím, že dárky dětem naděluje Otec Vánoc, francouzsky Père Noël, ale jsou místa, kde místní naopak dávají přednost Ježíškovi. Oba tábory dokonce ještě nedávno vedly plamenné boje, kdy si dokonce zapalovaly vzájemně makety. Nicméně tradice Otce Vánoc s dlouhým bílým plnovousem aktuálně převládá.

Na Štědrý večer 24. prosince malé děti umísťují za dveře mrkev pro soby, kteří táhnou sáně s dárky. Ty jim Père Noël naděluje pod stromeček (typicky jedli) až v noci a děti si je rozbalují následující ráno, ještě v pyžamu, což se natěšené dětské duši určitě nemůže nikdo divit.

V některých regionech ještě večer dávají děti ke krbu své boty nebo holínky, ve kterých ráno nacházejí drobnější dárky a sladkosti. Rozšířeným křesťanským zvykem je návštěva kostela a půlnoční mše, která se někdy kvůli dětem koná už v podvečer od šesté hodiny.

Zdroj: Shutterstock

Hostiny, které snad ani nekončí

Na Štědrý večer se rodina schází, aby společně hodovala. U Pařížanů není neobvyklé, že na svátky opouštějí své malé byty a odjíždějí za širší rodinou na venkov. Speciality se pochopitelně krajově liší, podává se třeba krůta plněná kaštany s vařenou zeleninou, husí játra foie gras, ústřice, lanýže, šneci po burgundsku plnění petrželkou, klobásy, vína, pečené šunky, saláty, paštiky, sýry, raci či bažanti. V Bretani se zase servírují skromnější palačinky (a velká hostina přichází až následující den v poledne), v Alsasku pro změnu husa. Nikde ovšem nesmí chybět kvalitní a dobré víno, pravidlem bývá světoznámé šampaňské. To vše podávané na ubrusu se zauzlovanými cípy, pod který dle tradice pak nemůže čert. Na bohatě zdobeném stole se objevují i tři svíčky symbolizující svatou Trojici.

Není neobvyklé, že hostiny mívají i mnoho chodů a že se skutečně nepřetržitě jí i šest hodin. Specialitou z Provence je podávání 13 sladkých dobrot současně, které představují Ježíše Krista a jeho apoštoly. Každý musí ochutnat všechny druhy, aby ho v příštím roce potkávalo jen samé štěstí. Po bohaté večeři pak musíte do sebe vsoukat ještě ovoce, ořechy, sušené fíky, mandle, rozinky nebo koláč Pompe à l’Huile.

Zdroj: Shutterstock

Sladké poleno? Upečte si ho i v Česku!

I další sladkosti neodmyslitelně patří k francouzským Vánocům. Můžete narazit na bonbony Papillotes, tedy čokoládu nebo kandované ovoce zabalené v lesklém papíře, které navíc obsahují i krátký příběh nebo citát.

A pak je tu také známé „poleno”, tedy Bûche de Noël, tradiční čokoládová roláda zdobená do podoby kmene stromu. Tuto sladkost poprvé představil cukrář a historik Pierre Lacam na konci 19. století v Paříži a dnes ji peče většina domácností. Jde o odkaz na starší vánoční tradici, kdy se rodiny setkávaly na Štědrý večer u krbu, děti zpívaly, starší členové vyprávěli příběhy a v ohni hořela polena. Jednomu z nich, tomu největšímu z tvrdého dřeva, ještě požehnal nejstarší člen a popel z něj se uchovával celý rok, aby rodinu ochránil před hromy, blesky a ďáblem. Praktičtější částí tradice byl fakt, že poleno vydrželo hořet, než se rodina vrátila ze mše.

Pokud si chcete roládu připravit i doma, přinášíme jednoduchý recept!

Vánoční poleno (Bûche de Noël)

Na těsto potřebujete: 6 vajec, 6 lžic rostlinného oleje, 200 g cukru krupice, 250 g polohrubé mouky, vanilkový cukr, rovnou lžičku kypřicího prášku do pečiva, soli na špičku nože. Na krém: 1 čokoládový pudink, 400 ml mléka, 2 lžičky silné kávy, 2 lžíce cukru moučka, 120 g změklého másla, 100 g čokolády (obsah minimálně 55 % kakaa)

Zdroj: Shutterstock

Postup: Oddělte bílky od žloutků a bílky vyšlehejte se špetkou soli. Žloutky vyšlehejte s cukrem do bílé pěny, v misce smíchejte mouku, vanilkový cukr a kypřicí prášek a na střídačku s bílky směs vmíchejte k vyšlehaným žloutkům. Těsto rozetřete na plech s pečicím papírem. Pečte 8 minut při 180 stupních Celsia a nechte vychladnout.

Do uvedeného množství mléka zamíchejte pudinkový prášek, cukr a kávu a směs přiveďte k varu. Pudink nechte vychladnout. Ve vodní lázni rozehřejte čokoládu a zašlehejte ji do pudinku spolu s máslem. Většinu krému vetřete do rolády a zabalte ji. Zbytkem krému ji potřete svrchu (pokud máte odřezky těsta, můžete vytvořit i postranní větev) a vidličkou naznačte vroubky kůry. Dejte vychladit do lednice.

Přejeme vám Joyeux Noël, tedy krásné Vánoce!