Lenka Wernerová, 6. 2. 2020

Období kolem konce a začátku roku je pro naši psychiku jedním z nejnáročnějších. Na sklonku roku bilancujeme a zastavujeme se nad tím, co jsme nedotáhli, než abychom se pochválili za to, co se nám povedlo. Na začátku roku nového se nám vryje do mysli vše, čeho bychom letos měli rozhodně docílit, což může doprovázet stres. A jen co se ze všeho dostaneme, zaútočí na nás v únoru Svátek zamilovaných, Valentýn.

Ti, kteří svátek zamilovaných slaví a ti, kteří ne

Co si budeme povídat, pokud se jedná o zamilované páry, v nichž oba partneři Valentýn slaví rádi, je všechno krásné, růžemi posázené, dárky obdarované a není prakticky nic, co řešit. Jenže kromě těchto párů existují ještě dvě další skupiny. Páry, v nichž jeden by Valentýn slavil rád, zatímco druhý má z podobných svátků vyzývající k lásce kopřivku. A třetí skupinou jsou pak nezadaní. Můžeme všichni tvrdit, jak nás tento svátek nedojímá, nicméně pokud jsme nezadaní nebo ve vztahu nějak nespokojeni, tlak můžeme cítit i přesto, že jsme na tento svátek vysloveně alergičtí. Stejně bezradně se mohou cítit i jedinci, kteří partnera sice mají, ale ten má k svátku negativní postoj. Co v takovém případě dělat?

Nepotlačit emoce po vzoru Bridget

Uvědomění si svých skutečných pocitů a nenalhávání si opaku je vždy alfou a omegou každého vztahu, i vztahu k sobě samým. Jen člověk, který si nelže do kapsy, může být opravdu šťastný. Lepší je si po vzoru Bridget Jonesové večer na svatého Valentýna dát skleničku vína a možná si poplakat, než si sednout k práci, tvářit se že se (v nás) nic neděje a veškeré emoce potlačit. Nezapomínejte, že nemoce jsou potlačené emoce (slovo nEMOCE je tak i pěknou slovní hříčkou). Pokud tvoříte pár s člověkem, který je na Valentýn alergický, zatímco vy toužíte dostat aspoň růži, zamyslete se třeba nad tím, co nemáte rádi vy a váš partner naopak ano, přesto vás do ničeho nenutí. I to je dobrá taktika, jak nelpět jen na našich představách a podmínkách. Partnerství je totiž o kompromisu, jednou ustoupíte vy a podruhé ten druhý.

Plán B

Svátek zamilovaných má sice svoji historii, která se pojí k soužití v páru, nicméně v moderním překladu ho můžeme chápat jako oslavu lásky. A kdo by měl být člověkem, kterého milujete nejvíc? Ano. Vy sama. Nikdo jiný vám nemůže dát tolik lásky, po které toužíte, jako vy. A tak jestli jste pořád smutná, že ani letos s vámi Valentýna nikdo neoslaví, seberte se a běžte ven sama. Nebo s kamarádkou. A nebo si s ní rovnou zaplaťte víkendový jóga pobyt s wellnessem jako já. Balím Prosecco, hezké plavky, dobrou náladu, muže a dvě děti nechávám doma a těším se na víkend se svojí kamarádkou.