Lenka Wernerová, 10. 9. 2020

Ačkoliv léto končí astronomicky až 23. září, my jeho konec vnímáme pocitově daleko dříve, většinou už na sklonku srpna, kdy za sebou máme letní dovolené, dětem končí prázdniny a teploty čím dál častěji klesají často i pod dvacet stupňů. I přesto si do nového ročního období plného plískanic, dešťů a spadaného listí můžeme z léta odnést jeho příjemnou energii. Jak?

Zarezervujte si wellness víkend

Možná jste teprve nedávno přijeli z letní dovolené, a tak vás možná ani nenapadne začít se poohlížet po víkendovém wellness pobytu. Stejně jako se těšíte na letní dovolenou, můžete se těšit i na podzimní prodloužený víkend. Vyjet můžete sami nebo s někým, každá z variant má svoje kouzlo, ať už budete zážitky z pobytu s někým sdílet nebo si dopřejete čas jen pro sebe a pobyt věnujete svým myšlenkám, což se před koncem roku, který bývá hektický, velmi hodí. Pokud si pobyt koupíte již teď, dopředu se naladíte na to, že zase někam vyjedete, a tím se tak podvědomě budete na podzim těšit. Navíc vás nemusí rozhodit ani počasí, kdy se za deště můžete schovat do sauny a vířivky a za příjemného podzimního slunce vydat na procházku po okolí.

Choďte pravidelně ven

Léto máte určitě rádi, protože jste často venku. A venku jste proto, že je krásně. A protože nejste doma, stýkáte se s přáteli a procházíte se, vyplavují se vám hormony štěstí. Těch si ale můžete užívat i na podzim. Také toto roční období s sebou přináší krásné (a často mnohem kouzelnější a barevnější dny než v létě) dny, kterých můžete využít stejně jako těch letních. Vyrazit můžete nejen na delší výlet do přírody, ale i procházkou do kavárny s příjemnou zahrádkou, kde si můžete za nádherných podzimních dnů, zabalení do šály a kabátku, dopřát sklenku lahodného červeného vína nebo třeba čaje.

Nechte si doma kousek léta

Na rozdíl od léta s sebou podzim přináší kratší dny, kdy nám slunce dává sbohem dřív než tomu bylo předcházející měsíce. Proč si ale doma nevykouzlit atmosféru, která by vám zpříjemnila dlouhé a šeré konce dnů. Místo podzimních barev zahalte domov do pastelových tónů tyrkysové, bílé či lila, na trhu si kupte květiny, vystavte oblíbenou vzpomínkovou fotografii z letních dnů, která vám vždy, když kolem ní projdete, vyčaruje úsměv na tváři a připomene ten skvělý okamžik. Váš domov je vaše království, kde čerpáte energii. I proto byste se v něm měli cítit co nejlépe.

Nachystejte si včas šatník

Ranní ptáče dál doskáče se dá přeložit i jinak než jen tím, že čím dříve vstanete, tím více toho stihnete. Můžete ho pojmout i tak, že čím dříve se začnete na něco připravovat, tím snáz do toho vplujete. Zatímco z vašeho bytu může i nadále díky krásným dekoracím sálat letní pohoda, váš šatník přezout muset budete. Nenechávejte to na poslední chvíli, tak, abyste ráno při pěti stupních neviděli jen samé letní kousky a nic co vás zahřeje. Tentokrát začněte zavčasu. A pokud se vám přece jen bude stýskat po letních měsících, udělejte si radost novým svetrem v jiné než tmavé barvě. Podzim umí hrát nádhernými barvami a vy můžete také.

Šetřete energií

Letní energii si nejlépe udržíte tak, že s ní budete šetřit. Zatímco v létě jste utíkali ze zaměstnání, protože bylo příliš pěkně na to, abyste seděli v klimatizované kanceláři, během podzimních a zimních měsíců můžete mít pocit, že nemáte kam pospíchat. Opak je pravdou. Všude dobře, doma nejlíp, říká se přece. A jednotlivé části tvoří jeden velký celek. Pokud budete mít domov, který bude vypadat podle vašich představ, a kde vám bude dobře, rádi se tam budete z kanceláře vracet brzy. Představa, že si večer (až přijdete ze zaměstnání nebo až děti usnou) sednete do křesla s uvařeným čajem, vedle vystavené fotografie s vaší kamarádkou nebo rodinou a vázy s čerstvým lučním kvítím z trhu, zabaleni do tyrkysové deky, je přece nádherná. A nezapomeňte, že u myšlenek to začíná a u činů končí. Jak řekl Marcus Aurelius: „Náš život je takový, jaký ho udělají naše myšlenky“.