Miluju parfumerie, drogerie a prodejny jakékoliv kosmetiky. Zbožňuju nekonečné regály s barevnými lahvičkami. Kosmetika, dekorativní a tělová mě očarovala. Neočarovala však moje tělo a mou pleť, která se zhoršovala. Nemohla jsem vyjít ven bez make-upu, nebo BB krému. Používala jsem asi 6 různých kosmetických produktů na ošetření pleti. Když jsem se náhodou po koupeli nenamazala hydratačním tělovým mlékem, cítila jsem se, jako by se mi zmenšovala kůže.

V prvním těhotenství jsem se začala starat o to, co jím. Každá budoucí maminka chce pro své miminko jen to nejlepší. Určitě znáte pojmy jako “bio”, “organic”, “eko”, “přírodní”. Většinou je znáte v souvislosti s jídlem. Ne, nejsem eko-militantní-bio matka. Občas dětem koupím normální sušenku, nebo jablko v Lidlu. Nepeču vlastní kváskový chléb. Ambice jsem měla, dopadlo to nehezky. Holím si nohy. I podpaží. Zbožňuju rtěnky. Na „stará kolena“ jsem objevila kouzlo barevných rtů. Mám ráda své pohodlí. Mým cílem je však najít zlatou střední cestu a primárně neškodit sama sobě.

Podělím se s vámi o příběh, jak jsem objevila kouzlo přírodní kosmetiky

Na mateřské jsem si začala přivydělávat psaním textů pro kamaráda kadeřníka, který do České republiky distribuuje netoxické barvy na vlasy. Jsem člověk od přírody zvídavý a vše, co jsem psala, překládala a psala na sociální sítě, jsem si ověřovala. Nestačila jsem se divit. Pak mě oslovil distributor přírodní tělové, vlasové a dekorativní kosmetiky. To už jsem si ťukala na čelo. Cha, přírodní kosmetika je blud. Šampony, co nepění a nevoní, make-up, co žloutne, řasenka – to musí být vtip a přírodní rtěnka, která vydrží celý den? No, tak sci-fi skutečně psát neumím. Dostala jsem pár produktů na vyzkoušení, materiály k nastudování a zamilovala se. Pravda, láska na první pohled to nebyla. Testovala jsem a objevovala a nakonec našla své milované kousky. Postupně se v koupelně začaly objevovat lahvičky a tubičky přírodní kosmetiky pro mě, manžela a hlavně děti.

Ke změně mě totiž přiměla především má dcera. Pozorovala mě každé ráno při líčení a chtěla namalovat pusinku. V létě nalakovat nehtíky na nožičkách. Začala jsem se zajímat o to, co obsahuje konvenční rtěnka a jaké chemikálie jsou v lacích na nehty. Co vám budu povídat, překvápko to bylo.

Průměrná žena za život sní 4,5 kg rtěnky. Klasické rtěnky často obsahují olovo, parafiny, silikony a další chemikálie. Trvá jen 26 vteřin, než se chemie z kůže a vlasů dostane do těla. Pravda, nezačne ubližovat hned, ale tělo si s ní neumí poradit, například silikony ukládá. Konvenční kosmetika není vyráběná s úmyslem pomáhat, ale vydělávat. Proto výrobci používají jako základ ty nejlevnější složky – ropné deriváty (minerální oleje), silikony, parabeny a další zdraví škodlivé složky. Některé značky pořád testují na zvířatech, protože je vyrábějí v Číně, kde je testování na zvířatech povoleno.

Podívala jsem se na tu svou modrookou blondýnu, jak olizuje mojí rtěnku od Diora a rozhodla se, že to takhle nechci.

Jak vlastně konvenční kosmetika funguje?

Minerální oleje a silikony vytvoří na pleti nepropustný film – pleť vypadá hladší, mladší a jemnější. Nemůže však vylučovat toxiny, nemůže dýchat – chybí jí kyslík – a nemůže ani vstřebávat blahodárné látky, které klasická kosmetika někdy skutečně obsahuje (přírodní oleje, kyselina hyauluronová, extrakty z léčivých bylin). A navíc se chemikálie z kosmetiky – olovo ve rtěnkách, arzen v pudrech, pesticidy a ftaláty v make-upu – snadno skrze kůži dostanou do těla, kde mohou narušovat hormonální rovnováhu, škodit játrům nebo mozku.

Proč mě přírodní kosmetika tak okouzlila?

Dekorativní kosmetika má dekorovat, tedy zdobit, zkrášlovat, zvýrazňovat to, co už krásné je. Přírodní dekorativní kosmetika se inspiruje přírodou. Neničí, nemaskuje, nedusí. Podívejte se na rozkvetlou louku plnou barev. Každá květina odráží slunce, které vytváří neodolatelné barevné kombinace. Každá květina láká barvou, vůní. Na umělou květinu si motýl nesedne. Možná na chvíli, pak zklamaně odlétá za lepším. Ingredience obsažené v přírodní kosmetice podporují přirozené ozdravné buněčné procesy, stimulují tvorbu kolagenu, dodávají vitamíny, přírodní antioxidanty a vyživují. Pleti pak stačí skutečně málo, aby vypadala úchvatně. Stačí mi 4 kousky na denní nošení. Už se nepotřebuju maskovat. Největší odměnou pro mě je, když mi mé okolí nevěří, že mi bude 40. Cha. Jestli to takhle půjde dál, neprodají mi v sámošce bez občanky víno.

Dalším benefitem přírodní kosmetiky je, že se přirozeně “vpije” do vaší pleti. Pryč jsou doby, kdy bylo na první pohled patrné, že jste použila make-up. S přírodní dekorativní kosmetikou budete “jen” přirozeně krásná.

Na co je potřeba při přechodu na přírodní dekorativní kosmetiku připravit?

Řím nepostavili za den. Ani vaše pleť nebude hned z přírodní kosmetiky nadšená. Když však se změnami počítáte, je přechod o to hladší. Zázraky se dějí, jen ne na počkání. Je možné, že se vám pleť na začátku zhorší. Dáte jí totiž možnost zbavit se toxických látek. Dostane prostor se nadechnout a uzdravit. Mohou se objevit pupínky, skvrnky, pleť se může více mastit, nebo naopak vysušovat. Za to nemůže přírodní kosmetika, ta jen nastartovala čistící proces pleti. Vydržte a odměnou vám bude rozzářená, zdravá pleť. Čistící proces by neměl trvat déle než měsíc. Pokud nepřiměřená reakce trvá déle, je možné, že můžete mít alergii na některou z přírodních složek. Záleží také na tom, jak dlouho jste používala konvenční kosmetiku.

Při výběru přírodní kosmetiky mějte na paměti, že každá žena je jiná. Každá pleť je jiná – má jiné množství mazu, kolagenu, jiné genetické předpoklady.. To, co vyhovuje kamarádce, nemusí nutně vyhovovat vám. Je důležité produkty postupně testovat a hledat “ten svůj”. Až ho najdete, stanou se z vás nerozluční přátelé. Stejně jako ze mě a minerálního make-upu Couleur Caramel.

Může se také stát, že vám v průběhu uzdravování pleti přestane vybraný produkt vyhovovat. Už nebudete potřebovat hydratační make-up, postačí minerální. Vaše pleť bude přirozeně hydratovaná.

Být krásná, zdravá a žít způsobem, který neubližuje přírodě, to přece dává smysl, no ne?

Nečekejte na zítřek, nečekejte, až bude ta správná příležitost. Začněte TEĎ a TADY. Vybírejte ze značek přírodní kosmetiky Zuii Organic, Couleur Caramel, benecos, Alima Pure, Kjaer Weis a další.