Milý Ježíšku, letos jsem byla moc hodná. Jedla jsem zeleninu, uklízela po sobě i po ostatních. Zvládala jsem práci, péči o děti, být většinu času usměvavá s otevřenou náručí. Pravda, doma to sice nevypadá úplně jako v klícce, ale snažím se. I nějaká ta divoká noc občas proběhne. Jenom teď na konci roku mi dochází síly. V běžném letu života už nezvládám gruntovat, péct, obíhat obchody a nakupovat dárky pro celou rodinu. Mým letošním a největším přáním pro rok 2019 je, aby se konečně všechna ta klišé o svátcích klidu a míru stala pravdou. Abychom přestali hystericky nakupovat levné zboží. Abychom začali dávat přednost kvalitě před kvantitou. Abychom častěji zvedali telefon a řekli někomu, že ho máme rádi. Abychom se přestali honit za štěstím. Stačí se zastavit a rozhlédnout. Štěstí je v každém z nás. V našich rodinách. V tom, že máme střechu nad hlavou, plný stůl, teplou postel a lásku. Že si můžeme dělat malé radosti. Pro sebe si přeju ten slibovaný klid a mír. Usmát se na paní za pokladnou. Sednout si s kamarádkou na kávu a nekoukat na hodinky. Těším se na tebe a jdu nakupovat vánoční dárky. :)

Letos jsem se rozhodla pojmout Vánoce jinak. Tak, abych byla v klidu. Miluju nakupování na internetu a dělání věcí na poslední chvíli. Dárky pro všechny samozřejmě sháním já. Je nás hodně. Celkem 12 členů rodiny + pes. Ten dostane zřejmě granule.

Letos k nakupování přistupuji následovně: Chci nakupováním strávit minimum času. Chci, aby dárky měly smysl. Chci, aby měly větší dosah, než “jen” konzum.

Jak jsem to tedy vyřešila?

Celkem často cestujeme. Hledám způsoby, jak děti zabavit. Vzpomněla jsem si na obchod Pikle. E-shop založily dvě holky. Mámy. Prodávají vlastní designové dřevěné hračky, vyrobené v ČR. Všechny hračky testují jejich vlastní děti. Teď mají v nabídce úchvatný domeček v kufříku Svět za zrcadlem. Pro dceru. Na cesty, do čekárny, domů. Prostě kamkoliv. Nejraději nakupuju všechno na jednom místě. Takže na e-shopu Pikle jsem dárků vyřešila hned několik. Syn si pod stromečkem rozbalí kufřík Moje jízda. Stejně tak i můj tříletý synovec. Pro švagra mám pecku. Daruju mu malý návrat do dětství. Flustrubku. Pamatujete si, jak si kluci z versatilek dělali flusačky? Tohle je mnohem větší kalibr. Je vhodná pro větší děti, ale jak tak pozoruju, největší radost z ní mívají dospělí muži. Třeba ten můj. Dostal ji v létě k narozeninám a rozzářily se mu oči, jak malému Jardovi.

Babičky a dědové jsou vždycky oříšek. Všichni pracují. Co chtějí, pořídí si sami. Nejvíc se mi osvědčil nákup v designovém obchodě CVRK. To je jediné místo, kam pro dárky chodím ráda a osobně. Často si odnesu i něco malého pro sebe. Jedná se vlastně o výstavní prodejní galerii české autorské nezávislé tvorby. Výběr je bohatý pro děti, dospělé i dospělé děti.

Letos jsem se rozhodla podpořit i dalšího českého výrobce – Česká síťovka. Takový návrat do dětství. Taška, která unese všechno. Až tomu nebudete věřit. Tašky vyrábějí v chráněných dílnách, spolupracují s českými autory. Nově mají i kolekci vlastního oblečení. Určitě to stojí za průzkum.

Zásadním objevem pro mě byly Kytky od potoka. Na statku kousek od Prahy pěstují sezónní květiny bez chemie. Tvoří z nich nádherné vazby a jeden z produktů je i květinové předplatné, nebo workshopy. Švagrová najde pod stromečkem dárkový poukaz. Nikdy nevíte, jak kytice bude vypadat. Jedno je však jisté. Vždycky bude vypadat nádherně. Bude sezónní, barevná a s láskou uvázaná.

Můj muž si neustále stěžuje, že nemá dostatek trenýrek. Já vím, že jich má dost, jen nestačím prát. Takže mu k Vánocům vyperu všechny trenýrky a nádavkem dostane nějaké ponožky s humorem. A já si pořídím krásné spodní prádlo, ovážu se mašlí a až půjdou všichni spát, může si mě rozbalit.

Tohle jsou naše Vánoce. Nakupovala bych víc. Přiznám se bez mučení. Přírodní kosmetiku. Kvalitní SLOU módu. Dobré knihy. Něco jsem si však předsevzala, chci to dodržet, dárků tak akorát. Abych tu energii mohla věnovat svojí rodině. Tomu, že si spolu v klidu sníme večeři, vypijeme dobré víno, koukneme na letošní vánoční pohádku a pak si budeme hrát se svými dárky.

Přeji vám, ať jsou vaše Vánoce SKUTEČNĚ pohodové, bez nervů. A ať se nám všem podaří zastavit a poděkovat za tu hojnost, kterou máme a můžeme si užívat. S rozumem a vědomě.