Redakce Le Chaton, 13. 12. 2018

Dámské body mělo dlouhá léta trochu pošramocenou pověst. Ano, ochrání vaše záda před prochladnutím, ale po estetické stránce nic moc, a navíc to zapínání v rozkroku… Jenže tahle součást ženského spodního prádla prošla zásadní evolucí! Ta sice trvala dlouhá desetiletí, ale na jejím konci jsou kousky tak krásné, že jim odpustíte i to nešťastné zapínání!

Body se v historii dámského spodního prádla vyhouplo na špici popularity hned několikrát – a pokaždé vypadalo trochu jinak. Jeho předchůdcům se říkalo teddies (s tímto výrazem se ostatně můžete setkat i dnes). Šlo o jednodílný kousek, který kombinoval košilku a kalhotky. Dámy si ho oblíbily už ve 20. letech minulého století, protože podle tehdejších standardů šlo o spodní prádlo vhodné hlavně pod tehdy módní kratší šaty. Bez šatů ho pak bylo možné obléci v dámských budoárech. Ještě populárnějšími se teddies staly během druhé světové války, kdy ženy vyměnily sukně za kalhoty. Od konce 40. let o ně ale zájem zase opadl.

Znovu se na scénu vrátily koncem let šedesátých, ovšem ten pravý comeback zažily až v letech osmdesátých a devadesátých, kdy také název teddy vystřídal termín body. Nosila se na spaní, jako svatební nebo sexy prádlo na rande, miliony žen v nich cvičily (většina z nich podle Jane Fondové) a další miliony si krajkou zdobená teddies oblékaly pod obleky v pánském stylu s bohatě vycpanými rameny, které byly tou dobou v módě – pánský styl navrch a ženské sexy prádlo pod ním.

Zdroj: Simone Pérèle

Koncem 90. let ovšem body opět vyklidilo své pozice. Tehdy se z něj stalo praktické bavlněné spodní prádlo, které starostlivé matky nutily svým dospívajícím dcerám, aby ochránily jejich ledviny před prochladnutím. A dcerám se to většinou moc nelíbilo. Ovšem pak se kolo dějin opět otočilo, a body se vrátilo – a opět slaví úspěch. Tytéž ženy, kterého ho ještě jako dívky odmítaly, ho dnes velebí. Body vám totiž splní téměř jakékoli přání – záleží jen na tom, jaký střih a provedení si vyberete.

Přeji si: Sexy kousek!

Transparentní materiály, kostice, která přirozeně pozvedne vaše prsa, nebo naopak (pokud si to můžete dovolit) nevyztužené košíčky bez kostic, které jsou tvořeny jen širšími pruhy kontrastního materiálu. Sexy body skrývají řadu rafinovaných detailů – zdobení krajkou či výšivkou, netradiční zavazování kolem krku, hluboce vykrojený dekolt či záda nebo třeba sukénku, která kryje zadní část. Výsledkem je tajemný vzhled, který dráždí partnerovu představivost. U některých kousků se dokonce dá říci, že jejich tvůrci ani příliš nepočítali s tím, že v nich opustíte brány ložnice:-).

Přeji si: Vytvarovat postavu!

Vybírejte kousky z formujících materiálů s příměsí elastických vláken, které zúží boky, stáhnou pas (některé modely mají pro tento účel i formující svislé švy) a vytvarují krásnou siluetu. Pokud máte větší prsa, volte střih s kosticí a spíše pevné vyšší košíčky. Nebo jsou na výběr i kousky, pod které si můžete vzít vlastní podprsenku. Tvarující body vám prokáže neocenitelnou službu i pod šaty bez ramínek – modely s odepínacími ramínky mají mnohdy i hluboce vykrojená záda. Pod hladké šaty oceníte střihy se skrytými kosticemi, které pod oblečením nijak neruší.

Přeji si: Nosit body místo trička!

Některé kousky si o to vyloženě říkají! Než si ale své oblíbené body obléknete pod sako, zkuste si připomenout, jaký ve vašem zaměstnání panuje dress code – někde vám v pohodě projdou úzká, prádlová ramínka, jinde vyžadují dlouhý rukáv. Ani to ale není při dnešní šíři sortimentu problém. Krajkou zdobené body můžete nechat vykukovat zpod bílé košile nebo ho obléci místo trička nebo halenky. Perfektními parťáky jsou cigaretové kalhoty a sako, případně dlouhá sukně. U body si můžete být jisté, že se vám na rozdíl od trička nebude vyhrnovat, a navíc vám ještě zahřeje ta mnohokrát vzpomínaná záda.

Přeji si: Aby hřálo a dobře vypadalo!

Body se hodí i ve chvíli, kdy neplánujete vášnivou noc s partnerem, ani nechcete pro jednou odložit své oblíbené halenky. Pořád vám prokáže velkou službu – zahřeje, a navíc vám dopřeje úžasný pocit z toho, že máte na sobě krásný a skvěle padnoucí kousek prádla. I v tomto případě můžete vybírat z řady střihů, některá body mají dokonce zapínání na zádech, pokud vám není pohodlná varianta s patentkami v rozkroku. Pokud máte větší prsa, volte body s kosticí, v případě menších ňader si v pohodě můžete dovolit i košíčky oblíbeného trojúhelníkového střihu. A pak už jen zbývá vybrat si barvu, která bude zrovna ten den ladit s vaší náladou!