Každý rok je jedinečný a přináší s sebou spoustu charakteristik, trendů, poselství a novinek. Barva v tomto případě není výjimkou. Dokonce se v rámci trendů vyhlašuje oficiální barva roku. Pojďme se seznámit s tou letošní a zjistit, v čem tví její kouzlo.

Barvy hrají významnou roli ve světě módy, designu i kultury. Jednotlivé odstíny vyjadřují širokou škálu emocí a vlastností, ale mají také znatelný vliv na naši náladu. I proto společnost Pantone Color Institute už přes 20 let vyhlašuje barvu roku. Vítězný odstín se vyhlašuje vždy v prosinci, a to na nadcházející rok. Která vyhrála letos?

Na vlně červených tónů

Barva roku 2023 má původ v přírodě – inspirovala se broukem jménem červec nopálový. Konkrétně pak barvivem, který tento příslušník hmyzí říše produkuje. Ač by to mohlo nejednoho překvapit, barva je výjimečná a atraktivní. Jmenuje se magentová, oficiálně Viva Magenta, a dá se přirovnat k vínově červené s nádechem fuchsiové a růžové. Jedno je jasné. Rok 2023 bude symbolem nové energie a cesty k rovnováze.

Zdroj: PANTONE® USA; pantone.com

Oslava radosti, energie a originality

Viva Magenta vás na první pohled zaujme. Jedinečný výrazný odstín červené představuje sílu a odhodlání čelit výzvám. Je nápaditá a živá. Své místo si najde v módním průmyslu, interiérech, umění a designu, i v mediálním prostoru. V každém případě se stane důležitým prvkem, který budí pozornost a podporuje naše sny. Magentová barva je také symbolem optimismu, radosti a sebevědomí, proto by nás měla vést k odvaze projevit své vnitřní já a dát průchod vlastní individualitě.

Jak barvu roku zařadit do šatníku

Viva Magenta je sama o sobě velmi živá a výrazná. Nabízí se proto zvolit ostatní kousky ve střídmějších tónech, například v šedé, béžové či hnědé. Pokud si však troufáte na odvážnější hru barev, nic vám nestojí v cestě. Vzhledem k tomu, že výraznější barevné kombinace josu letos velkým módním trendem, s výběrem outfitu to nebude tak náročné ani limitující. Inspirovat se můžete například u exkluzivní značky Lise Charmel, svěží Simone Pérèle či nadčasové britské Panache.

Nejen magentová bude trendy

V případě, že dáváte přednost přece jen trošku jiným odstínům růžové či červené, potěšíme vás. I ty budou letos v kurzu a nabídka je opravdu bohatá. Vybírat můžete z pruhovaných variací, svůdných jednobarevných krajek i vzorů. Pro představu třeba luxusní značka PrimaDonna se ve své nové kolekci naplno pustila do barevných kombinací, zatímco Simone Pérèle vsadila na jednobarevnou eleganci.

Pro další inspiraci můžete navšívit náš e-shop a vybrat si to pravé prádlo či plavky přímo pro vás. Ostatně, ať si uděláte radost čímkoliv, poselství barvy Viva Mantegna přeje sebevědomí a osobitosti, nebojte se proto experimentovat.