Lenka Wernerová, 4. 1. 2021

Také se vám stalo, že jste z ničeho nic onemocněli, a až při prvních skutečných příznacích jste si řekli, že jste tušili, že na vás něco „leze“? Jen jste „TO“ nedokázali včas rozklíčovat, protože vám vlastně nic nebylo, jen jste měli „ten“ pocit?

Duše i tělo v souladu

V dnešní době se hodně věnujeme naší duši, což je samozřejmě dobře, protože to, jak se cítíme uvnitř, ovlivňuje i to, jak se cítíme „venku“. Na druhou stranu bychom neměli zapomínat ani na naši fyzickou schránku, tedy na naše tělo. Duše neovlivňuje jen naše fyzično, ale i naše fyzično ovlivňuje duši. Pokud se budete cítit dobře na duši, projeví se to na těle. A pokud se budete chovat dobře k tělu, projeví se to na duši. Nic nejde jen jedním směrem.

Věřte svým pocitům

A tak se stane, že na mikrosekundu pocítíte, že vám asi něco je. Je to kombinace únavy, možná trochu bolesti hlavy, vzadu v krku jako byste taky něco cítili, prostě byste si šli nejraději lehnout. Ale druhou mikrosekundu nad tím mávnete rukou, s tím, že jste toho teď měli hodně v práci a že to určitě nic není. Za dva dny sotva dýcháte a říkáte si onu větu. Že jste to věděli.

Ano. Věděli. Věděli jste to moc dobře, jen jste tomu nevěnovali nebo nechtěli věnovat pozornost. Protože přece máte spoustu povinností kolem a zdá se, že privilegium mají jiní než vy samotní. Musíte přece do práce dokončit úkol, který nikdo jiný nezvládne nebo není kompetentní, protože jste ním byli pověřeni vy. Pokud máte děti, je vám zase možná hloupé ošidit je pohádkou a zalézt si aspoň na chvíli do postele. A co manžel, který přijde domů hladový a unavený po práci a vy máte pocit, že se mu musíte aspoň trochu věnovat? Jenže kde mezi tím jste vy, vaše únava, vaše potřeby a vaše zdraví?

Vaše zdraví, vaše zodpovědnost

Uvědomte si, že nikdo jiný kromě vás samotných, vás nezastaví. Pokud v zaměstnání nebudete vysloveně umírat, nadřízený vás domů nepošle, děti do postele taky ne, a jestliže jste si nevzali super empatického partnera, který ví, jak se cítíte bez toho, aniž byste mu to řekli, ani ten ne. Za vaši únavu, za vaše potřeby jste zodpovědní jen vy sami. Umět říkat ostatním ne a nastavovat hranice lidem kolem, je pro naše zdraví nesmírně důležité.

Zaměstnání

Je nesmírně důležité věnovat se i v profesní sféře tomu, čemu chcete a co vás naplňuje. Proč? Protože v zaměstnání trávíte čtvrtinu dne a dovolenou čerpáte jen dvacet až dvacet pět dnů v roce. A to je dost málo na to, abyste chodili tam, kde vás to nebaví a dělali to, co vás nenaplňuje. Představte si vaše tělo a jeho stres pokaždé, když jdete tam, kam nechcete. Myslíte si, že v tomto případě může být dostatečně dlouho zdravé?

Pohyb a zdravá strava

Pohyb a zdravá strava jsou dalšími položkami, které můžete vy sami ovlivnit velice jednoduše. Pokud máte rádi výzvy, můžete do svého ranního repertoáru přidat i krátké otužování (do 20 sekund), jenž vaše tělo perfektně naučí reagovat na stres.

Dobré vztahy

Pozor, dobré vztahy neznamená mít hodně dobrých vztahů. Raději kolem sebe mějte méně přátel, ale takových, se kterými se cítíte dobře a nemusíte se přetvařovat či vymlouvat. Je v pořádku, když některé lidi ze svého života jednoduše necháte odejít. Je důležité trávit volný čas tím a s těmi, kteří za to stojí. Nezapomeňte, že jste průměrem svých pěti nejbližších přátel, kteří vás ovlivňují. Vás, vaši psyché, a tím i vaše tělo.

Harmonie = zdraví

Pokud chodíte do práce, která vás baví, máte rodinu a přátelé, kteří vás podporují, ale umíte jim říct také ne, když nemáte sílu, snažíte se dobře stravovat (samozřejmě s výjimkami, protože nic není černobílé), hýbete se a jste šťastní, vězte, že máte hodně dobře nakročeno k tomu být zdraví.

Když tělo vy(na)poví

Jsou však skutečně chvíle, kdy se můžete cítit slabí, kdy toho máte prostě a jednoduše hodně a tělo vám naznačí, že je čas se zastavit. Poslouchejte ho a nesnažte se ho obejít. Ulehněte, uvařte si čaj, netlačte na sebe a hlavně se z ničeho neobviňujte. Jste tam, kde jste proto, abyste se ponaučili, ne proto, abyste na sebe byli naštvaní. Je čas na chvíli vyřadit fyzické aktivity, dát tělu možnost se zregenerovat a nabrat ztracenou energii. Zapomeňte na otužování a raději si zalezte pod teplou peřinu. Místo ledových kapek ve sprše otevřete co půl hodiny okno s čerstvým vzduchem. Nakrájejte si pomeranč s vitamínem C, nastrouhejte si zázvor do čaje, spěte nebo se snažte odpočívat v klidu v posteli tak často, jak jen to jde. Hlavně v noci byste spánku měla věnovat osm hodin. Pokud máte malé děti, které vám v noci nedají spát, poproste partnera, zda by za vás v noci zaskočil, co možná nejčastěji.

Proč?

Občas, hlavně my ženy, máme utkvělou představu, že bez nás se to neobejde. A tak děláme věci na maximum i v době, kdy bychom je měly dělat na minimum. Jenže musíme si uvědomit, že pokud tady pro ostatní chceme být co nejdéle, musíme tady být pro sebe nejdřív. Protože pokud tady nebudeme pro sebe, může se stát, že tady taky nebudeme vůbec. A dám ruku do ohně za to, že to ani jedna z nás nechce. Proto je tak důležité poslouchat svoje tělo, když nám dává stopku. Takže příště žádné mávnutí rukou, prosím.