Tencel se poslední roky stává čím dál více populární a můžeme se s ním setkat u všech možných druhů oblečení a textilu obecně. A není divu – svými vlastnostmi dokáže předčit i bavlnu. V čem tkví jeho moc?

Materiály se liší původem, způsobem zpracování a v neposlední řadě vlastnostmi. Právě vlastnosti jsou obvykle tou hlavní hodnotou, podle níž si oblečení vybíráme. V tomto článku se podíváme na tencel, známý též jako lyocell. Tkaninu, která rozhodně má co nabídnout. Své využití má u běžného každodenního oblečení, ložního prádla, ponožek i funkčních pomůcek pro outdoorové aktivity.

Šetrná výroba z přírodního zdroje

TENCEL™ je souhrnné označení pro chemicky upravená viskózová vlákna přírodního původu tvořená celulózou, a to zejména z eukalyptových, bukových nebo borovicových stromů. Speciální výrobní proces dodržuje přísná opatření a postup si zakládá na šetrnosti k životnímu prostředí. Nejprve jsou vlákna zbavena nečistot a následně se nakrájejí na menší kousky, které se rozpouštějí ve speciálním roztoku, z něhož vznikne buničina celulózy. Vzniklá buničina je poté formována do tenkých vláken. Nakonec se tato vlákna spřádají do přízí různých délek a tkají do konečné látky.

Kvalita, pohodlí a mnohem více

Tencel patří k nejcitlivějším materiálům. Už na první dotek si můžeme ověřit hebkost a dokonale jemnou strukturu. Překvapivě i přesto je velmi pevný, odolný a zároveň pružný. Díky vysoké termoregulační funkci se umí přizpůsobit okolní teplotě, což jednoduše znamená, že v létě krásně chladí a v zimě naopak hřeje. Tím se tencel stává materiálem s celoročním využitím – zkrátka vám poskytne kvalitní službu během tropických veder, i v době, kdy teploty padají pod nulu.

Udržitelnost na prvním místě

Není pochyb o závažnosti negativních dopadů společnosti a průmyslu na životní prostředí. Naštěstí se tyto důležité otázky poslední roky opravdu řeší. Pokud vám toto téma není cizí a snažíte se přizpůsobit své návyky potřebám přírody, tencel vás může potěšit. Výroba tencelu je postavena na velmi přísných ekologických postupech, které zcela eliminují vznik toxických látek. Doba zpracování je zároveň snížena na naprosté minimum – tedy méně energie a vody. A navíc – textilní látka složená z tencelu je zcela biologicky recyklovatelná. Stojí za to zmínit, že tencel nepohlcuje okolní pachy, nemusí se tedy tak často prát, takže opět šetří vodu a energii… a jako bonus i vaši peněženku. :-)

Stop alergiím

Ohleduplnost k životnímu prostředí a celková ekologická odpovědnost stojí ruku v ruce se šetrností k nám samotným. Tencel je skvělým materiálem pro lidi s citlivější pokožkou nebo alergiky. Prodyšnost a termoregulační funkce vytváří suché prostředí, což oceníme my, ale bakterie nikoliv. Použitím tencelu se tak můžete vyhnout nepříjemným vyrážkám, svědění a dalším alergickým projevům.

Kvalitní a ničím nerušený spánek

Je mnoho důvodů, proč zvolit tencel na chvíle královského spánku či relaxu. Tak především – je velmi savý a spolehlivě odvádí vlhkost. Pokožka krásně dýchá a v případě pocení nezůstanete v mokrém. S tím souvisí i velmi důležitá antibakteriální vlastnost. Prodyšnost a savost zajišťuje důležité proudění vzduchu, proto vytváří nepříznivé prostředí pro bakterie.

Za sportovními zážitky

Výše zmíněné pozitivní vlastnosti ocení sportovní nadšenci a další milovníci přírody se zálibou v outdoorových dobrodružstvích. Zejména jej můžeme potkat u funkčních oděvů a spacáků, kde zaujímá místo mezi podšívkami a výplněmi. Určitě mi dáte za pravdu, že nevhodně zvolený materiál může s výletem či dlouho očekávaným víkendem mimo pohodlí klasické postele pořádně zatočit.

Tencel je zkrátka skvělou volbou a doporučujeme přesvědčit se doslova na vlastní kůži. :-) Na našem e-shopu se specializujeme na spodní prádlo, ale najdete u nás i spoustu oblečení – na spaní, denní nošení, pláž a také společenské události. A ať zvolíte jakýkoliv materiál, přejeme vám nekonečné pohodlí. :-)