Redakce Le Chaton, 25. 11. 2018

Možná se snažíte neúspěšně zhubnout nebo se jen cítíte slabé, bez síly a energie. Na vině může být metabolismus, který jste „úspěšně“ dovedly do stadia zpomalení. Jak z pasti ven? Přestaňte dělat chyby, které vaše spalování komplikují. Kila půjdou dolů a energie se vám vrátí, a to obojí současně!

Základní metabolismus je souhrn procesů, při kterých dochází k látkové přeměně, zjednodušeně řečeno se využívají přijaté sacharidy, tuky a bílkoviny tak, že jsou přeměněny v energii, která slouží k produkci tepla, funkci svalů a dýchání, tedy k základním procesům, aby bylo vaše tělo naživu. Pokud metabolismus trápíte a chybami zpomalíte, nedostává se vám sil a v těle se vám ukládají tuky, o které nestojíte.

„Zpomalení metabolismu může mít hned několik důvodů. Některé můžete ovlivnit, jiné bohužel ne. Přesto jsou ženy, které i po čtyřicítce nebo padesátce vypadají výborně, jsou štíhlé a v kondici. Poprat se o to určitě stojí za to,“ láká Mgr. Lada Nosková, výživová specialistka z poradny Diet Plan & MyDiet.

S věkem nehnete, s ostatním ano

Metabolismus ovlivňuje z velké části vaše genetická výbava. Jen to, že jste žena, znamená, že spalujete hůře než muži. S přibývajícím věkem se hodnoty bazálního metabolismu navíc ještě snižují. „Některé zdroje uvádějí, že se tak děje již po třicítce,“ popisuje Mgr. Lada Nosková. „Je to způsobeno přirozeným úbytkem svalové hmoty, z aktivní studentky se totiž stává pracující žena, často se sedavým zaměstnáním.“

Právě po třicátých narozeninách se začínají dělat i zmiňované chyby: člověk se soustředí buď na rodinu, nebo na kariéru, a sebe staví až na poslední místo. „Ženy se odbývají rychlým jídlem, dojídáním po dětech, málo se hýbou. Mnohdy mají za sebou těhotenství a následné hubnutí. Každý redukční režim na základě nevhodně sestavené diety a pokusy o radikální zhubnutí ale mohou metabolismus zpomalit,“ varuje Mgr. Lada Nosková s tím, že dlouhodobá podvýživa a strava s nízkým energetickým příjmem přinesou přizpůsobení se organismu, a při jakémkoli přešlapu ihned letí kila nahoru. A náprava trvá dlouho…

Pro představu: kolektiv odborníků uveřejnil v roce 2009 v publikaci PLoS One vydané Public Library of Sience výsledky výzkumu, který sledoval 48 účastníků s nadváhou po dobu 6 měsíců. Sledovaným byl snížen denní příjem kalorií na úroveň odpovídající drastickým dietám. Už měření po třech měsících ukázala zpomalení metabolismu a snížení množství spálených kalorií za den. Podobná studie uveřejněná již dříve v časopise The American Journal of Clinical Nutrition sledovala 15 žen s nadváhou i 5 týdnů po skončení drastického redukčního režimu. Ukázalo se, že i po této době, kdy se navrátily k běžnému jídelníčku, byl jejich metabolismus stále zpomalený.

Vystupte z kruhu: Jaký máte režim?

„Prvním krokem k nápravě je začít si sepisovat zkonzumované jídlo a nastavit si zrcátko. Hledáte zejména velké časové prodlevy mezi jídly, konzumaci ve spěchu, málo pitného režimu, to vše váš metabolismus ovlivňuje,“ radí Mgr. Lada Nosková. Co a jak řešit?

  • Nepravidelně jíte: Jezte minimálně třikrát denně pravidelně ve stejný čas, přidejte k tomu ještě dopolední a odpolední svačinu. Nikdy nevynechávejte snídani, protože po spánku je potřeba metabolické procesy dostatečně nastartovat.
  • Málo pijete: „Voda vstupuje do všech metabolických procesů, bez ní tělo hůře vstřebává živiny, špatně se zbavuje odpadních látek i má potíže se spalováním. Organismus přitom potřebuje 3 dl vody na 10 kg váhy denně k tomu, aby fungoval, při vyšších teplotách i redukčním režimu více,“ popisuje Mgr. Lada Nosková a doporučuje den začít 300 ml vody (s limetkou, citronem) či slabým bylinným či bílým čajem. Myslete i na to, že když pijete vodu, tak vlažnou či teplou. Ohřátí studeného nápoje stojí vaše tělo energii, které se vám pak nemusí dostávat jinde.
  • Špatně spíte: Studie uveřejněná v měsíčníku Obesity v roce 2015 sledovala účastníky, kteří spali pět nocí po sobě vždy pouze 4 hodiny. Jako důsledek nevyspání se jejich metabolismus zpomalil, do normálu se vrátil až po nepřerušovaném 12hodinovém spánku. Pokud vstáváte v noci k dětem, důvod nadváhy může být i zde!
  • Silná menstruace: Pravidelné silné krvácení má za důsledek úbytek železa, svaly pak mají málo kyslíku a vaše energie klesá.
  • Sedavé zaměstnání: Doporučuje se pravidelně protahovat a procházet se po kanceláři. Prospěje vám i chůze do schodů místo používání výtahu.
  • Neposilujete: Dostatek svalové hmoty udržuje váš metabolismus v kondici. Čím více jí máte, tím více spalujete, i když třeba jen zrovna sedíte.

Našly jste příčiny zpomalení vašeho metabolismu?