Redakce Le Chaton, 14. 8. 2019

Mohla jste se přetrhnout, ale on stejně nakonec odešel za milenkou, byť mu nevaří, má uklízečku, a ještě k tomu tak o 20 kilo víc než vy. Anebo se vám stává, že přitahujete stále stejné typy mužů, kteří vás jenom trápí. Poznáváte se? Vztahy vám nejspíš kazí zažité vzorce z dětství…

„Život v nevyhovujícím vztahu, domácnost udržovaná kvůli dětem, závislost na partnerovi, chorobná žárlivost, závislost partnera na alkoholu, neschopnost ukončit vztah, partnerství s manipulátorem… Všechny tyto vztahové situace pramení ze vzorců uložených v podvědomí,“ otevírá téma Zdeňka Rumlová, certifikovaný kouč z týmu Lucie Königové (Lucie-konigova.cz). Právě do podvědomí se celou dobu dětství ukládají vzorce a programy, které dítě nasává z rodiny a z chování rodičů k němu. A když pak dojde na vztahy v dospělosti, vyplavou na povrch…

Systém lidského „namlouvání“ totiž funguje tak, že si přednostně vybíráte partnery, kteří odpovídají vzorcům ve vaší hlavě. Z toho vyplývá, že dokud se sami nezměníte, budete stále takto přitahovat stejné typy mužů, kteří vás třeba trápí, nebo vám minimálně pro život nevyhovují. Jak přesně s tím mohou souviset zážitky z vašeho dětství?

Zdroj: Shutterstock

Nejsi dost dobrá dcera, nebudeš dost dobrá manželka

Velkou roli v životě dcery sehrává otec. „Vlastně ji formuje pro budoucí partnerský život, určuje její výběr, ženy mají tendenci vybírat si muže, jako byl jejich otec,“ vysvětluje Zdeňka Rumlová. „Pak například děvče, citově strádající nedostatkem lásky od otce, marně hledá lásku i v dospělosti, protože se vzorci ,láska není pro mě’ nebo ,nejsem hodna lásky‘ není nikdy schopna najít toho pravého,“ popisuje Zdeňka Rumlová. Kritický a agresivní muž často ve své dceři vyvolává pocity méněcennosti, potom má sama později nutkání si lásku zasluhovat nebo kupovat.

Nebo žena naopak sáhne po úplném opaku svého despotického otce a vybere si nezralého muže. „Stane se jeho maminkou, čímž konečně získá pomyslnou moc nad mužem. Stará se o vše, zařizuje, platí. Jenže pak zakusí život jak na horské dráze. ,Synové‘ totiž se svými matkami spát nechtějí, žena trpí jeho nevěrami, ale jako správná ,maminka’ mu vždycky odpustí,“ varuje Zdeňka Rumlová s tím, že se situace pak většinou nanovo opakuje.

Možná jste si v dospělosti uvědomily, že vaši rodiče spolu byli jen kvůli udržení rodiny a kvůli vám, dětem. A to i přesto, že doma vládla negativní energie, hádali se, vládla špatná nálada. Stává se, že ženy, které tohle vídaly v dětství doma, pak neumějí odejít z nefunkčního vztahu a raději trpí, anebo naopak nemají potomky vůbec, aby se historie neopakovala…

Zdroj: Shutterstock

Co si z dětství přineseš…

Pokud máte pocit, že ve vztazích tápete, můžete se podívat na další souvislosti s vaším dětstvím, na které upozorňuje Andrea Červená, certifikovaná koučka z týmu Lucie Königové:

  • Manipulované dítě se v dospělosti stane obětí manipulátorů a samo se naučí manipulovat slabší. Začíná to stylem „Když nebudeš poslouchat, nedám ti zmrzlinu“.
  • Pokud dítě nemůže projevit svoje pocity („Já jsem rodič, já vím nejlíp, co potřebuješ“), pak se ve vztazích automaticky dává na druhou kolej a upřednostňuje potřeby druhých místo sebe.
  • Pokud jste byli zvyklí v dětství fungovat doma jako levná pracovní síla, máte tendenci ostatním sloužit ve vztazích.
  • Jestli se vám jako dítěti nedostávalo lásky, budete mít problém lásku přijímat a dávat.
  • Pokud dítě dostává lásku za výkon (samé jedničky, výhra v závodu, medaile…), pak se snaží celý život zasloužit si lásku druhých svými výkony a výsledky. Totéž platí o dětech, které jsou chválené jen za velké výkony, nikoli i za drobnosti.
  • Jestli vaše dětské nápady a touhy rodiče shazovali a kritizovali, pak nejspíš budete celý život závislí na názorech druhých a ty berete jako pravdy.
Zdroj: Shutterstock
  • Pokud jako dítě zažijete ponižování, týrání a manipulace, pak v dospělosti bojujete a trpíte pro lásku od druhých. A také máte dost sražené sebevědomí.
  • Jestli vás rodiče porovnávali se sourozenci a vy jste z toho vycházely jako poražené, budete i dále trpět pocity nedostatečnosti. A pokud tím i rodiče mezi vámi rozpoutali rivalitu, budou se nenávist a boje promítat i do vašich vztahů.
  • A špatná zpráva je, že pokud se vaše matka obětovala a na první místo dala rodinu místo sebe samé, pak vám mohla předat nevhodný vzorec.

Poznaly jste v článku některé neduhy z dětství, které se vás týkají?