Mezinárodní den žen nebo také MDŽ slaví lidé po celém světě. Muži kupují květiny a ženy si užívají pozornost druhého pohlaví. Ale většina z nás zapomněla, jaká je podstata toho svátku. Nejde o květiny či nucené projevy náklonosti. Základní myšlenka MDŽ je úplně jiná.

Každý rok 8. března slavíme Mezinárodní den žen. Pro většinu mužů to znamená pořídit bonboniéru nebo vystát frontu v květinářství na nějakou tu květenu a popřát ženám ve svém okolí. Někdo kupuje karafiáty z recese, jiní se jim díky vzpomínkám na minulý režim vyhýbají jako čert kříži.

Proč to ovšem dělají ví jen málo mužů a mnohdy to nevědí ani ženy samotné. MDŽ se slaví od počátku 20. let 19. století a s komunistickým režimem nemá nic společného. Pokud tedy patříte k těm, kteří kvůli tomu svátek neslaví, zbytečně. Tento svátek je o něčem úplně jiném.

Z leva: Lenka, Hanka, Šárka a Marie

K jádru věci

Prapůvodní myšlenkou MDŽ je občanská a politická rovnoprávnost mužů a žen, zapojení žen do rozhodovacích procesů, zavedení volebního práva pro ženy a odstranění genderové diskriminace. MDŽ bychom tedy měli spojovat s mnohaletým bojem za ženská práva a rovnoprávnost mužů a žen po celém světě a ne s rudými karafiáty a okázalými slavnostmi komunistické éry.

Trnitá cesta k úspěchu

Počátky můžeme pozorovat už v roce 1907 kdy se na sjezdu 60 delegátek z 15 zemí ženy dohodly, že se budou scházet na demonstracích v určitý den, aby na tuto problematiku upozornily muže i ženy. Další vývoj nebyl jednoduchý. Ženy stálo ještě hodně úsilí a mnoho demonstrací než se dočkaly uznání svých práv. Mezinárodní den žen se ovšem vždy neslavil 8. března. Toto datum se ustálilo po 1. světové válce, zejména i díky demonstracím v Petrohradě dne 23. února, což je v našem kalendáři hádejte co? Ano, 8. březen!

Jen tak pro zajímavost, tento svátek OSN oficiálně uznalo v roce 1975, ale dost už bylo historie.

MDŽ v Le Chaton

Jak jistě dobře víte, Le Chaton je zaměřený především na ženy a jejich pohodlí. Tedy spíše pohodlí jejich křivek. Proto je tento den pro nás velmi důležitý. Sice nebojujeme za ženská práva, ale za to, aby ženy nosily správnou velikost podprsenky a cítily se díky tomu nejen komfortně, ale i sebevědomě. A to by se dalo také klasifikovat jako právo. Nebo ne?

Změna je život

Do Kočičí výzvy se nám přihlásila zajímavá skupina žen, které se nejen dobře znají, ale společně i pracují a to jsme nemohli nechat jen tak být. Zrodil se nápad na malé focení s klientkami na počest MDŽ. Každá žena si zaslouží, aby se cítila skvěle, tak proč si to nepřipomenout právě takto?

Slavit či neslavit

Jako u každého svátku i zde se nabízí otázka, zda svátek slavit či ne. A jako vždy opět záleží jen a jen na vás. Až nastane den D, kupte karafiát (růžové jsou v kurzu) nebo taky ne. Obejměte svou ženu, přítelkyni, maminku, sestru nebo kamarádku a popřejte jí hezký den. A vzpomínejme na to, co tento svátek symbolizuje. To co mají ženy dnes nebyla vždy samozřejmost.

Rádi bychom poděkovali Šárce, Lence, Marii a hlavně Hance, která je všechny do Kočičí výzvy přihlásila.

Lenka

Hanka

Šárka

Maruška