Redakce Le Chaton, 28. 5. 2019

Po třicítce začne mozek zpomalovat. To je fakt, který nezměníte. Ovlivnit ovšem můžete kondici, ve které se váš jedenapůlkilový parťák v hlavě bude i nadále nacházet. Chcete, abyste byli bystřejší a méně zapomínali? Tyhle činnosti praktikujte denně a půjde to!

Možná máte pocit, že vám to s přibývajícím věkem už tolik nemyslí, že často zapomenete i banalitu, kterou jste dříve dokázali vymrsknout i ve tři v noci (jak s oblibou říkávají matikářky na základní škole). A nejspíš máte pravdu: po 30. narozeninách totiž skutečně dochází ke zpomalení reakční aktivity mozku. „To je rychlost, se kterou vykonáváme mentální aktivitu. Bohužel tento nový pocit, že nejste ,tak rychlí’ a pohotoví jako dříve, může sklouznout k lenosti a skepsi, že trénování nemá smysl. A co se nepoužívá, to zakrní,“ popisuje Mgr. Eva Fruhwritová, mentální koučka a profesionální trenérka paměti z třebíčské Mozkoherny.

Pokud však máte dostatek motivace, můžete svůj mozek trénovat v jakémkoli věku prakticky pořád stejně – a denně. Jak přesně?

Univerzální rada: Choďte!

Sedavé zaměstnání, jízda automobilem, pohodlnost. Poznáváte svůj denní rytmus? Přitom pohyb je pro bystrost mozku nezbytný. „Při pohybu dochází k lepšímu okysličování a prokrvování mozku a také k odbourávání stresových hormonů. Okysličený a prokrvený mozek je bystřejší a lépe si pamatuje,“ popisuje Eva Fruhwirtová. Při pohybu také dochází k obnově mozkových buněk.

Co se konkrétních sportů a aktivit týče, výběr je čistě na vás. Zvolte, co vás baví, protože u toho nejspíš i déle vydržíte. Základ je chůze, tedy obyčejná procházka nebo náročnější turistika. Nebo se inspirujte u Japonců a praktikujte tzv. „koupání v lese“. „Jde o nasávání vjemů, vůní a zvuků přírody. Odhlučnění městského života podporuje fyzické i duševní zdraví. Výzkum navíc ukázal, že lesní koupání snižuje hladinu kortizolu v krvi a posiluje imunitní systém,“ vysvětluje koučka.

Zdroj: Shutterstock

Jak ještě denně trénovat svůj mozek?

Začněte počítat. Jednoduše se občas přestaňte spoléhat na manuální kalkulačku a zapněte tu v hlavě. Třeba si cvičně zkuste spočíst, kolik bude stát váš menší nákup, a u pokladny uvidíte, jak moc jste se sekli.

Nepište si seznam na nákup, ale naopak si potřebné položky zkuste zapamatovat. Že na něco zapomenete? Tak se s trestem, že třeba nemáte mléko, smiřte, je to daň za lepší kondici vašeho myšlení!

Nezapínejte navigaci. Nemusíte používat GPS v telefonu, abyste někam trefili. Pokud míříte na neznámé místo, zkuste se předem podívat na mapu a cestu si naplánovat a zapamatovat. Nebo si pořiďte papírovou mapu a trénujte prostorovou orientaci s ní. „Také si zkuste každý den zapamatovat SPZ auta, které vedle vás jelo ráno do práce, a večer si na ni vzpomenout, to je skvělý trénink krátkodobé paměti,“ radí Eva Fruhwirtová.

Pořiďte si mozkohračky a hlavolamy! Určitě jste zažili, že jste se celá rodina střídali u hlavolamu a soupeřili, komu se nejdříve podaří přijít na jeho řešení. Tyto hračky totiž nejenže trénují mozek, ale smysluplně zaplní čas a staví mosty mezi generacemi. Pokud jste velkými fanoušky technologií, stáhněte si tréninkovou paměťovou hru do telefonu. Zkuste Lumosity, Peak nebo CogniFit Brain Fitness.

Čtěte. „Čtení rozvíjí fantazii i kognitivní funkce mozku. Studie potvrzují, že lidé, kteří komplexně trénují během života mozek a mají kognitivně náročné zaměstnání, mají o 46 % nižší riziko demence,“ potvrzuje koučka.

Zdroj: Shutterstock

Dejte mozku pauzu

Ruku v ruce s tréninkem jde ale i odpočinek. Vypnout mozek, nechat myšlenky plynout, nestarat se. Patříte mezi většinu moderních lidí, kteří tohle prostě nedokážou? Nejvyšší čas začít se to učit.

Zpomalte a dejte prostor klidu, může to být doma, v přírodě, v sauně nebo při provozování vašich koníčků. Nejlepší způsob pro zklidnění je pak meditace. Sedněte si, uvolněte se a nechte myšlenky jen volně plynout, nezaobírejte se jimi, jen si je uvědomte a nechte odplout dál.

„Mnohým lidem a také mně pomáhá, že si úkoly, myšlenky a to, co mi běží hlavou, značím na papír nebo tablet. Už jen to, že je dostanu z hlavy, mi pomůže, zvláště večer před spaním,“ popisuje techniku Eva Fruhwirtová. Super je také nemít v posteli telefon a nebrouzdat po sociálních sítích.

Pokud vás zajímá, v jaké kondici je váš mozek teď, vyhledejte profesionální tréninková centra mozku, kde vám pomocí moderních technologií změří, co a jak byste mohli vybrousit. Lze to například pomocí tzv. EEG čelenky, díky které ovládáte myšlenkami speciální hry, a program přitom zaznamenává vaši mozkovou aktivitu.

A jak trénujte svůj mozek denně vy?