Lenka Wernerová, 2. 7. 2020

Říká se, že člověku trvá 21 dnů než si z činnosti, které se věnuje, udělá zvyk. Ruku na srdce, kolik takových zvyků, kromě čištění zubů, máte vy? Přitom jsou to právě ony, které nám v životě tolik pomáhají.

Režim nám pomáhá

Pokud vám slovo režim zní příliš tvrdě, co ho vyměnit za „rituál“? Wikipedie uvádí, že rituál je „způsob chování založený na osvědčených, prověřených pravidlech, normách, přičemž režim je „zavedený způsob fungování, rozvržení, uspořádání“. Také vnímáte tu podobu? A upřímně, rituál je daleko hezčí, zvučnější a celkově (pří)jemnější slovo. Často slýcháme, že režim pomáhá třeba dětem. Ví, kdy se co děje, k čemu se během dne schyluje, pomáhá jim pochopit pojem času a podstatně jim ulehčuje jejich vlastní rozhodování. To samé ale platí u dospělých. Pokud si zvyknete na skutečnost, že ve čtvrtek v sedm večer chodíte cvičit jógu a jste v tomto nastavení konzistentní, pak se vaše čtvrteční jóga stane součástí života i spolu s endorfiny, kterými vám tělo poděkuje za přísun nové energie a vaši snahu dát svému tělu i duši to nejlepší.

Nepřemýšlejte, konejte

Režim, rituál nebo chcete-li třeba cíle jsou v podstatě pomocníci, kteří nám v dnešní zrychlené době pomáhají najít si čas na sebe samotné a činnosti, kterým se chceme pravidelně věnovat. Problémem je, že někdy nad vším až moc přemýšlíme. Místo toho, abychom se sbalili a šli cvičit, přemýšlíme, jestli vůbec máme jít. Přemýšlíme, co jiného bychom za tu hodinu mohli udělat, až nakonec cvičit nejdeme. Pokud hlavě dáte prostor, vždycky vymyslí důvod proč nejít. Pokud se ale kousnete a cvičit jdete jednou, dvakrát, pětkrát, dvacetkrát, tělo i duše si na to zvykne v takové míře, že po třicáte už nad ničím nepřemýšlíte a prostě jdete. Jdete, protože jste si ze cvičení udělali rituál, po kterém je vám dobře.

Režimem k přítomnému okamžiku

Režim si můžete udělat z čehokoliv. Z ranního pití zeleného čaje, odpolední procházky ze zaměstnání, běhání, cvičení, meditace, ranní ledové sprchy, ale třeba i z toho chodit spát brzy nebo alespoň dřív. Svým režimem trénujete nejen tělo, ale také mysl, soustředění se, bytí v přítomném okamžiku. Vytvořte si během dne několik aktivit, kterým se budete konzistentně věnovat (bez přemýšlení, jestli máte, protože se vám nechce) a váš život dostane úplně jiný rozměr a novou šťávu.

Zvyk je železná košile

Nemusíte si vytvořit dlouhý seznam cílů, kterým se hned od zítřejšího dne začnete věnovat. Naopak. Čím více cílů, tím hůř je budete dosahovat. Na začátek bohatě postačí jeden, kterému se budete věnovat s železnou pravidelností. Další přidejte až v momentě, když pro vás už první nebude náročný. A pokud máte skutečně problém, začněte se věnovat aktivitě po minutách nebo dokonce po sekundách. Meditujte deset sekund nebo třeba sekundu. Místo ledové sprchy začněte s ledovým opláchnutím obličeje v umyvadle, cvičtě ráno třeba jen pět minut. Když uvidíte změnu, která se s vámi bude dít, nakonec se ze sekundy stane minuta, z minuty desítky minut a z půl hodiny hodina. Maraton také začíná prvním krokem. Bez prvního kroku neuběhnete nic. Bez natažení ruky neuděláte bojovníka a bez zavření očí si nezameditujete.Nezapomínejte, že i cesta je cíl.