Lenka Wernerová, 18. 1. 2022

Rok 2021 uplynul skoro tak rychle, jako první týden v lednu nového roku. Někteří z nás do něho naskočili s konkrétními cíli, jiní s přesvědčeními a očekáváním změn, které zatím nemusí mít jasné obrysy. Ať tak, či onak, i ti, kteří si novoroční předsevzetí nedávají, toto slovo na konci roku nejméně jednou vyslovili, a tím pádem nad nimi aspoň trochu přemýšlí. Je to vcelku logické, náš mozek miluje dělat to, co dělá vždy. Proč z toho tedy nemít prospěch během celého roku?

Jistoty konce roku = Silvestr a nová předsevzetí

Nový rok je kromě silvestrovských oslav spojován hlavně s předsevzetími. Není jiného, tak oblíbeného časového období, kdy by si tolik lidí na celé Zemi dávalo nové cíle. To, že si předsevzetí nedáváme v červnu není nic jiného než vzorec, který jsme přijali, a podle kterého se chováme. Což je ale velká škoda. Protože by bylo přece fajn umět nad svým životem bilancovat nejen na začátku roku nebo týdne, ale klidně v květnovou středu při procházce v parku.

Plastický mozek nejen na Nový rok

Ještě nedávno se neurovědci domnívali, že mozek jako takový se formuje pouze do určitého věku v dětství. Dnes již víme, že mozek je plastický a dá se „tvarovat“ i v dospělosti. Co to znamená? Že je schopný vytvářet nové nervové spoje, tím pádem se učit nové věci a opouštět staré návyky, i když nám už dávno bylo třicet. Sice se už dál nemůžeme vymlouvat na to, že jsme staří, abychom (u sebe) něco změnili, ale také to znamená, že se vzorci můžeme pracovat celý život. S trochou vůle tak můžeme opustit vzorec dávání si předsevzetí pouze na Nový rok (pak možná ještě na narozeniny) a začít zdravě jíst nebo přestat kouřit až od příštího pondělí. Pokud svému mozku dáte nový příkaz, který bude například říkat, že nad svými cíli budete přemýšlet denně klidně pouhých pár minut před usnutím, pak budete posilovat naprosto jiný spoj, který bude mít daleko pozitivnější dopad jednak na vaše každodenní rozhodnutí, ale hlavně na celý váš život. Budete totiž podporovat plasticitu svého mozku, budete flexibilnější a celkově budete i lépe pracovat se svým časem. A to zní přece skvěle.

Starého psa novým kouskům naučíš

Co je na tom všem zapeklité? Mozek miluje zajeté koleje. Moc dobře si pamatuje, jak se chováme nejčastěji a toto chování nám také vždy nabídne jako první řešení. „Počkej s tím až na Nový rok (v lepším případě na pondělí), teď si objednej hranolky, vždyť to máš tak rád/a.“ Jaké je řešení? Máme zde dvě možnosti. Buďto posílíme starý spoj, který mozek zná a hranolky si zase dáme nebo využijeme plasticitu svého mozku, začneme pracovat na spoji novém a hranolky tam necháme. Můžete si zde dosadit cokoliv jiného, od sportu až po hádky ve vztazích. Nechtějte od sebe však zázraky rychle. Nový spoj se musí posilovat neustále a vědomě.

Jak po celý rok, tak na Nový rok

Takto lze ke svému životu přistupovat kdykoliv a s čímkoliv. Stačí si uvědomit, že své návyky nejenže můžeme měnit, ale že je pro nás více než žádoucí měnit je kdykoliv zjistíme, že nám již nejsou ku prospěchu. Nejen na Nový rok. Protože pokud opravdu v životě něco neplatí, pak je to tvrzení „jak na Nový rok, tak po celý rok“. Možná jen, pokud věty obrátíme, pak to teprve začíná dávat smysl :-).

Ať je tedy vaše novoroční předsevzetí jediné. Umět si dávat a plnit cíle po celý rok. Krůček po krůčku, spoj po spoji :-).