Jana Zachová, 22. 6. 2019

Chtěla byste začít běhat a nevíte, jak na to? Chcete si vyčistit hlavu, zhubnout či zlepšit kondici? A chcete třeba okusit ten pocit stát ve startovním koridoru jednoho z mnoha hobby běhů a těšit se na doběh po cílovém koberci, na medaili? Začněte hned, je to snazší, než se může zdát, stačí jen skutečně CHTÍT.

Běhání jako hobby prodělalo v posledních letech poměrně velký boom i u nás a stalo se tak jedním ze sportovních trendů, jemuž podléhat je nesporně velmi zdravé. Ze všech stran se na nás valí fotky více či méně vybavených běžců a běžkyň. Sociální sítě, webové portály, časopisy a knihy nás zásobí nespočtem zaručených návodů, jak dosáhnout výborné kondice. Poradí vám, co mít při tom na sobě ba i v sobě, kam se vydat na svůj první či x-tý závod a vrcholem běžeckého vábení jsou přátelé, kteří snad o ničem jiném, než o běhu mluvit neumějí.

Chcete být součástí té obrovské běžecké rodiny a nevíte, jak na to? Je to jednodušší, než se může zdát, stačí jen doopravdy chtít a všechna „ale“ se rázem rozplynou. Ať už je vaší motivací relaxace, vyčištění hlavy, dobití endorfinů, hubnutí či jen chuť to zkusit, chuť být součástí tak často prezentovaného běžeckého světa, stačí se skutečně jen obout a běžet.

„Nemám prakticky žádné vybavení“

Nepotřebujete nic. Oblečte si hlavně něco pohodlného, v čem se cítíte dobře, nějaké sportovní boty pro začátek doma jistě také najdete a vyběhněte. Nečekejte na nic, běh je přeci pro člověka naprosto přirozený, historicky zakódovaný pohyb. Běžte tak, aby vám to bylo příjemné, tempem, které vám vyhovuje. Klidně občas přecházejte do chůze, tu pak postupně zcela vytlačíte, pokud vás běh „chytne“, pokud se stane láskou a možná i jistým druhem závislosti.

„Nemám na běhání čas…“

Stačí se zamyslet nad organizací dne. Nejen že si najdete dostatek času na proběhnutí se, ale dopřejete si díky tomu vzácný okamžik být jen sama se sebou. A navíc si tím zpříjemníte nutnou a někdy ne příliš zábavnou „logistiku“. Jak? Tak například pohyb v MHD nebývá vždy nejefektivnějším a mnohdy se stane, že s batůžkem a v teniskách jste na místě určení nejen příjemnějším způsobem, ale díky šikovně vybrané trase i dříve. Nevěříte? Dívejte se při svých pochůzkách kolem sebe pozorněji, nějaké běhavce s batůžkem a tím nejnutnějším v něm zcela určitě potkáte. Pokud je vzdálenost z domova do zaměstnání příliš velká, kombinujte, popojeďte… Najděte si to „příjemno", které vám běh a kolorit tratě poskytne, ať už cestou do nebo ze zaměstnání. Věřte, že později bude zcela přirozená situace, že si pro něco, co jste zapomněla koupit, doslova zaběhnete. Chce to jen trošku zamyšlení, kreativity a skutečného chtění.

„Můj volný čas zaberou děti, minimálně jejich rozvážka po kroužcích a jiných aktivitách…“

Doprovod ratolestí je poměrně standardní role většiny rodičů, ale jak trávíte čas, zatímco je dítko zaměstnáno, je už jiná věc. Co se zatím proběhnout? Kolik maminek dítku zamává a dá si pár koleček třeba v blízkém parku? Zkuste také své potomky zapojit, ani nemusí vědět, že se je k běhu pokoušíte nenápadně přivést. Například nenápadnými výzvami typu: „kdo tam bude první“ v nich vyvoláte přirozenou radost z běhu. Obsaďte svého malého parťáka do role trenéra na kole, koloběžce nebo odrážedle a uvidíte, jak ho tato důležitá a zodpovědná role zaujme. Třeba se z něj stane budoucí běžecký parťák, vždyť dětské závody už jsou téměř samozřejmou součástí mnoha hlavních běžeckých závodů, a kdo ví, jak se nadchne dál.

„Samotnou mě běh nebaví a bojím se také o svou bezpečnost…“

Někdo běhá radši sám, potřebuje to své „vajíčko“ soukromí, svobody při běhu, klidu, ale někdo se třeba nedonutí nebo sám být nechce. Nemějte ale obavy, že byste v současné době, kdy existuje řada běžeckých škol, týmů a skupin, nenašla společnost vyhovující vaší lokalitě i tempu. Stačí si zadat klíčové slovo do některé ze sociálních sítí nebo do internetového vyhledávače a pomoc je hned k dispozici.

Zázemí běžeckých skupin

Dá se říct, že běžecké skupiny jsou nejspíš nejlepším informačním servisem pro začínajícího běžce a v případě žen běžkyň to platí dvojnásob. Zcela jistě zde najdete nadšenkyně, které řeší podobné problémy jako právě vy a budou ochotny pomoci nejen radou. Jen téma výživy a oblékání zcela jistě vydá na nejednu zajímavou diskusi. Příběhy ostatních maminek i babiček jsou nesporně velkou motivací už jen pro zjištění, že začít s během není nikdy pozdě nebo že mít předsudky o potřebné tělesné konstituci je skutečně nesmysl. Zjistíte třeba, že usměvavá dáma na fotkách z x maratonů začala běhat až poté, co jí děti odrostly, další pak těsně před odchodem do důchodu. Dozvíte se, že ta krásná štíhlá dlouhovláska na trati není modelka bez závazků, ale maminka dvou dětí, jejíž manžel čeká na občerstvovačce 30. km maratonu, aby tu mohla nakojit jejich druhorozenou dcerku a že cílem bude možná probíhat se synkem v náruči. Pousmání ve vás vzbudí fotka z cílové rovinky, kde na modrém koberci neběží dvě sestry, jak to vypadá, ale matka (učitelka ZŠ) s dcerou a vy si v komentáři přečtete, že bylo dceři vyhrožováno naplácáním na zadek, jestli bude dál kňourat…

To jak se cítíte, se odrazí na výkonu.

Snad každé ženě záleží na tom, jak vypadá, a to platí i u sportu. Na sportovní outfit mají zvláště ženy jisté specifické požadavky, hlavně pokud jde o spodní prádlo. Ve sportovních obchodech vám sice školení odborníci rádi pomohou s výběrem dobrého funkčního oblečení a běžeckých bot, ale pokud máte kupříkladu problém s krocením poprsí, uvítáte rady běžeckých kolegyň, podložené vlastními zkušenostmi. Nemusíte disponovat velkým poprsím a pohodlí právě v této oblasti řešit budete. Nezpevněná ženská prsa dokážou při pohybu pěkně potrápit (i bolet), gravitace je potvora, tak proč si chvíle běhu řádně neužít. Kvalitní sportovní podprsenka poskytne zasloužený komfort, zabrání nežádoucímu pohybu prsou, rozloží jejich hmotu tak, aby ulehčila zádům, a v neposlední řadě se díky funkčnímu materiálu odvádějícímu pot vyhnete nehezkým skvrnám na tričku. Se zvyšováním objemů (tedy naběhaných km) začnete více řešit i spodní kalhotky, různá zařezávání či viditelné kontury na legínách jsou zbytečné. Sportovní spodní kalhotky jsou bezešvé, z kvalitních materiálů a velmi příjemné (i když někdo zvládá běhat tzv. naostro). Trh se sportovní módou je obrovský a zvlášť k ženám přívětivý, takže není problém například legíny sehnat kvalitní, funkční, pohodlné, ale i hezké, stačí se jen rozhlédnout.

„Přátelé jsou nejvíc“

Pokud opravdu s během začnete a běžecké vášni podlehnete, dostane pro vás běh rozměr další, a to sociální. Množství přátel, které totiž poznáte, zdroj podpory a motivace, co získáte, je obrovská přidaná hodnota, která je nejspíš daleko významnější, než získaná kondice a shozené kilogramy. Užívejte běh a přátele jak jen to jde, nejlépe báječně ☺

Tento článek vznikl ve spolupráci se zájmovou skupinou Báječné ženy v běhu, z.s.