Redakce Le Chaton, 28. 3. 2019

Máte za sebou devět měsíců těhotenství i porod. Na obojí jste se svědomitě připravovala, načetla spoustu knih i odborných článků a výsledkem je krásné miminko a radost z nové životní role. Jenže také dost možná zjišťujete, že na to, co bude následovat po porodu, vás žádné knížky ani články nepřipravily. Vaše tělo je totiž jiné. A zdaleka ne všechno v něm funguje, jak jste byla doposud zvyklá.

Novopečené mateřství, to nejsou jen pocity radosti, štěstí a někdy možná i nejistoty. Po porodu se ocitnete v situaci, kdy se vaše tělo, které podalo obrovský fyzický výkon a odnosilo a porodilo dítě, proměňuje. Najednou je spousta věcí jinak – a vy jim nerozumíte. Bolí vás kyčle nebo záda, břišní svaly se nestahují tak rychle, jak jste čekala, a navíc se začínají pomalu bortit vaše představy o tom, jak se rychle dostanete zpátky do formy. Jak se s tímto náročným obdobím vypořádat? Jak řešit různé zdravotní obtíže a kdy a jak začít s poporodním cvičením? A jak si všechny tyto dramatické změny srovnat v hlavě?

Pravidlo č. 1: Nebuďte na sebe zlá!

„První věc, na kterou se svých klientek ptám, je, jakým způsobem své tělo odměnily? Protože hlavně v situaci, kdy porod neprobíhal úplně podle představ ženy, ho tělo bere jako zranění. Bylo mu svým způsobem ublíženo. A místo aby mu žena poděkovala, že porodilo skvělé dítě, postaví se před zrcadlo a začne tělu nadávat, co všechno je na něm špatně,“ říká pohybová terapeutka a autorka knihy Jsem po porodu Eva Behenská.

A právě tento postoj, kdy svému tělu namísto vděčnosti a péče vyhlásíte tichou válku, je tou největší chybou, kterou můžete udělat. Po porodu má zkrátka všechno svůj čas. A některé procesy neurychlíte, ani kdybyste se rozkrájela. Takže pokud si s týdenním miminkem v náručí prohlížíte instagramové profily modelek, které jsou pár měsíců po porodu ve skvělé formě, a trápíte se tím, že vy k tomuto ideálu jaksi nesměřujete, raději telefon zase odložte. A uvědomte si, že ony modelky mají osobní trenéry, se kterými cvičily až do porodu několik hodin denně (protože je to koneckonců součástí jejich práce), a navrch chůvu a vlastního kuchaře. Realita většiny žen je jiná. A právě to je třeba respektovat.

Zdroj: Mammae

Těžce zkoušené „břišáky“

První zkouška, která vás čeká, je šestinedělí. „To je doba, kdy by žena podle mého názoru neměla dělat vůbec nic. Jen ležet a nechat se obskakovat. Tak to také v minulosti bývalo, že rodička odpočívala s miminkem v duchnách a matka s tchyní jí nosily slepičí polévku. Rozhodně to nebylo tak, že by novopečená maminka vařila kafe celé rodině, protože se přijela podívat na miminko. Natož aby pobíhala venku s kočárem,“ říká Eva Behenská.

„Právě v době šestinedělí si ženy zadělávají na to, že se jejich pánevní dno, které samozřejmě dostalo porodem hodně na frak, správně neaktivuje a děloha se nezavinuje tak, jak by měla. Kojení je v tomto období tím nejdůležitějším cvičením, jaké vaše tělo potřebuje. A kojení vyžaduje klid a prostor,“ dodává.

S cvičením nespěchejte

Na posilování břišních svalů v prvních šesti týdnech zapomeňte (u porodu císařským řezem se tato doba prodlužuje až na dvanáct týdnů), maximálně můžete zkusit trochu aktivovat pánevní dno. Od konce šestinedělí pak můžete pánevní dno a břišní svaly procvičovat o něco více. Ovšem – nepřehánějte to!

„Ženy často spěchají, protože opravdu moc chtějí být brzy ve formě. Už si ale neuvědomují, že samotné kojení je velký fyzický výkon a ony si k němu ještě naloží posilování. Většinou to dopadne tak, že se žena buď rozkrvácí nebo se jí nezačne stahovat rozestup břišního svalu. Obojí má příčinu ve špatném zapojování břišního svalu,“ vysvětluje Eva Behenská.

Zdroj: Shutterstock

Místo dvd zajděte na konzultaci

Mnoho žen si po porodu naordinuje cvičení podle dvd nebo videí pro novopečené maminky na internetu. Problém je v tom, že nejenže je každá žena jiná, každá také úplně jinak rodila a odnáší si po porodu zcela odlišné následky. Většinou by tak spíše než univerzální lekci z webu potřebovala individuální konzultaci s pohybovým terapeutem nebo fyzioterapeutem, který by zhodnotil její fyzický stav a doporučil jí další postup.

Po porodu totiž do hry vstupují i další faktory – například bolesti kyčlí nebo zad. Během těhotenství se totiž díky hormonálním změnám uvolňují vazy v kyčlích a pánvi. Důvod je jasný: tělo se chystá na porod, při kterém musí být pánev pružná. „Hormon relaxin, který rozvolňuje kyčelní klouby, se vyplavuje i nějakou dobu po porodu, ale pak přestane a všechno se zase stáhne zpátky – vazy, svaly i šlachy. A ženy často vnímají, že klouby už nejsou tak pohyblivé, někdy jakoby dřou a táhnou. Kyčle bolí, někdy i brní nohy, zkrátka cítíte se jako po vysokohorské túře,“ vysvětluje Eva Behenská.

Řešení šité na míru

Během porodu také může dojít k zablokování sakroiliákálního skloubení nebo k posunu pánve či kyčlí, což může vyvolávat zase bolesti zad. A některé ženy mohou mít i problémy spojené s epidurálem nebo nástřihem hráze, případně se jim špatně hojí jizvy. Tohle všechno byste měla vzít do úvahy. „Spoustu věcí žena sama nevysleduje. Samotné jí třeba nemusí dojít, že fakt, že může sedět jen na jedné půlce zadku, může souviset s nástřihem. Nebo že se jí nestahuje rozestup břišních svalů. A podobných problémů se nezbaví na žádné hromadné cvičební lekci. Odborník si vyslechne anamnézu, prohlédne si vás a doporučí vám ty správné cviky, které povedou ke kýženému výsledku. A které budou šité přesně na míru vašemu tělu,“ radí Eva Behenská.

Zdroj: Shutterstock

Samozřejmě je třeba obrnit se trpělivostí. Protože i když budete opravdu moc chtít, biologické procesy odehrávající se ve vašem těle neošálíte. U prvního porodu obecně platí, že po devíti měsících těhotenství se tělo dává dohromady dalších devět měsíců, a často to trvá ještě pár měsíců po ukončení kojení, než se váš organismus úplně zregeneruje. S každým dalším porodem se přitom tahle doba nutná na rekonvalescenci prodlužuje. A pokud budete občas trpělivost přece jen ztrácet, připomeňte si, jak úžasnou věc vaše tělo dokázalo – vždyť porodilo krásné a zdravé dítě!