Redakce Le Chaton, 27. 10. 2021

Kolik lidí touto poruchou v Česku trpí? A lze neplodnosti nějakým způsobem předejít? To se dozvíte v dnešním článku, který vznikl ve spolupráci s odborníky z neziskové organizace Loono, v rámci jejich osvětové kampaně Dole dobrý.

V České republice má problém s početím téměř 20 % párů. Ve 40 % případů se jedná o poruchu na straně ženy, ale stejně tak ve 40 % na straně muže. Zbylá procenta dávají znát, že příčina je na obou stranách. Neplodnost se však z lékařského hlediska definuje až, když žena neotěhotní po jednom roce snažení při pohlavním styku provozovaném dvakrát týdně.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Loono (@loonocz)

Nejčastějším problémem jsou sexuálně přenosná onemocnění. Může se stát, že jste nějakou lehkou formu pohlavní nemoci prodělali a ani jste to nezaregistrovali, proto je důležité, pravidelně navštěvovat lékaře za účelem preventivních vyšetření.

Dalším hlavním faktorem je odkládání dítěte na pozdější věk. Pokud si miminko opravdu přejete, je lepší na tom začít pracovat co nejdříve. Ženám totiž rapidně klesá plodnost po 35. roku věku, ale počít by měly v ideálním případě spíše do svých 30 let. Naproti tomu mužům šance na početí klesá až od 40 let.

Problémy s neplodností se mohou týkat i žen, které mají endometriózu. Tou totiž v Česku trpí podle České gynekologické a porodnické společnosti každá desátá žena. Mylně totiž své extrémní menstruační bolesti zaměňují za běžné příznaky doprovázející periodu. Pokud vás ale dokáže menstruace vyřadit z běžného provozu, a bez tlumících léků se během menstruace neobejdete, měli byste o tom informovat svého gynekologa, který určí další postup. Samozřejmě i vrozené vady jako neprůchodnost vejcovodů nebo dělohy mají na neplodnost vliv.

Co můžete udělat proto, abyste svou plodnost podpořili?

  1. Pokud máte partnera a zázemí a děťátko plánujete, mějte ho v mladém věku
  2. Dodržujte zásady zdravého životního stylu: tedy nekuřte, nepijte alkohol a konzumujte vyváženou a pestrou stravu
  3. Oba choďte na preventivní kontroly
  4. Muži – nezahřívejte si varlata nošením těsných kalhot nebo prací s počítačem na klíně

Tento článek vznikl ve spolupráci s organizací Loono.