Anna Suchá, 10. 6. 2024

Ani jsme se nestihli vzpamatovat z chmurných zimních dnů a léto nám už klepe na dveře. S příchodem slunných dní přichází i nám všem snad už dobře známý apel na ochranu před slunečními paprsky. Jaké jsou tedy naše možnosti? Co dělat pro to, aby byla naše pleť chráněná a my se tak vyhnuli zbytečným vráskám?

Co je to vlastně SPF a jak funguje?

Sun Protection Factor je měřítko, které udává schopnost ochranného opalovacího krému blokovat UV záření, konkrétně UVB paprsky, které jsou hlavní příčinou spálení sluncem a mohou přispět k rozvoji rakoviny kůže. SPF číslo udává, jak dlouho může člověk vystavit svou pokožku slunci, aniž by se spálil, ve srovnání s tím, kdyby nepoužil žádný ochranný prostředek. Pokud by se tedy vaše pokožka normálně spálila za 10 minut, použití krému s SPF 30 by teoreticky umožnilo zůstat na slunci 30krát déle, aniž byste se spálili.

Proč je tak důležité používat krém s ochranným faktorem?

Asi nejznámějším účinkem pro nás je již zmiňovaná ochrana před UV paprsky, které mohou poškodit kůži. Existují dva hlavní typy UV záření – UVA a UVB. UVB paprsky jsou zodpovědné za akutní poškození kůže, jako je spálení, zatímco UVA paprsky pronikají hlouběji do kůže a způsobují předčasné stárnutí a vznik vrásek. Používání opalovacího krému s SPF pomáhá chránit pokožku před oběma typy záření.

Dnes však SPF krémy neobsahují pouze ochranu proti slunci, ale výrobci je doplňují o množství dalších prospěšných složek, které je dobré zařazovat do vaší rutinní péče o pleť. Můžete si tak pořídit krém, který obsahuje hydratační složky, jako je kyselina hyaluronová, oblíbené ceramidy pro ochranu kožní bariéry, niacinamidy i extrakty z různých rostlin.

Recept na tu nejlepší péči proti slunci ze vzdálené Asie

Korejská kosmetika předvedla obrovský boom na evropském trhu, není se čemu divit, vědí, jak na to. Dokázali nakombinovat ochranu proti UVA a UVB záření s vysokými hodnotami PA (Protection Grade of UVA), což zaručuje vyšší úroveň ochrany proti stárnutí pleti způsobenému sluncem. Většina produktů Korejské kosmetiky také obsahuje chemický UV filtr namísto minerálního filtru, který je nám v Evropě nejznámější.

Rozdíl mezi minerálním a chemickým filtrem je ten, že minerální SPF funguje jako fyzická bariéra, která odráží a rozptyluje UV záření. Působí tak, že sedí na povrchu kůže a blokuje pronikání UV paprsků. Chemický SPF funguje tak, že absorbuje UV záření a přeměňuje jej na teplo, které je následně uvolněno z kůže. Aktivní složky chemicky reagují s UV zářením, aby jej neutralizovaly. A právě proto, že je minerální filtr fyzickou ochranou, zanechává námi neoblíbený bílý a hutný film na pokožce. Chemický filtr je naopak lehký a neviditelný.

Jak správně používat SPF?

Pro každodenní použití je doporučen SPF 30, avšak používáním faktoru 50 především v letních měsících si zajistíte tu nejvyšší a nejlepší ochranu. Někteří se mylně domnívají, že je ochranný faktor potřeba použít pouze v létě, venku, nebo dokonce pouze u vody. To je však mýtus, SPF bychom si měli nanášet opakovaně každičký den v roce, a to i pokud nehodláme opustit teplo domova. Sluneční paprsky totiž pronikají skrz naše okna a to i v chmurných dnech.

Nezapomínejte, že na každodenní ochrannou péči o pokožku tváře se rozhodně nehodí opalovací krém určený na tělo. Je v nich rozdíl a proto se vyplatí investovat do kvalitního pleťového SPF. Na tvář je vhodné zvolit již zmiňovaný nejvyšší faktor 50, obsahující další filtry, značené PA, jejichž stupeň ochrany je značen znamínky +, nejvyšším používaným je stupeň PA ++++. Kombinaci těchto filtrů vám poskytne většina produktů korejské kosmetiky.

Co víc udělat pro dokonalou ochranu a dokonalou pokožku?

Kromě používání ochranného krému je důležité chránit se i jinými způsoby, v létě doplňte svůj outfit o široký klobouk, pěkné sluneční brýle, zahalte svá ramena do tuniky a vyhýbejte se přímému slunci během jeho největší intenzity. O doplňcích, které vám k dokonalé ochraně dopomohou, se můžete dočíst v našem článku.