Redakce Le Chaton, 21. 2. 2019

Přemýšlíte, že byste svůj život obohatily o jógu? Skvělý nápad! Jenže pokud jste už bádaly a prohlížely si rozvrh některého ze studií, nejspíš jste váhaly, která z lekcí s cizími názvy je pro vás vhodná. Poradíme vám, jakou vybrat, třeba vás zláká i její modernější podoba v páru!

Dobrá zpráva je, že jóga je vhodná prakticky pro každého: hubené i plnější, těhotné i plně zaměstnané… a začít s ní můžete vždycky. „Od léta 2017 cvičím pravidelně silnou dynamickou vinyasa jógu,“ popisuje Češka žijící v Londýně Lenka Grundmanová, která se právě vrátila z lektorského kurzu jógy na Srí Lance a která svoje jógové pokroky denně sdílí na svém instagramovém účtu @lenka_grundmanova. „Náhoda mi ukázala, co vlastně jóga může všechno znamenat, neboť jsem ji do té doby cvičila jen doplňkově v posilovně. Nadchla mě svou komplexností, všestranností a možností se neustále rozvíjet. A také je pro mě hodina jógy jednou z mála chvil, kdy člověk najde dokonalý klid a vypne nekonečný běh myšlenek,“ popisuje svou zkušenost Lenka Grundmanová.

Zdroj: Archiv Lenky Grundmannové

Jaké lekce z rozvrhu vyzkoušet?

Hatha jóga – Starodávný systém, klade důraz na pozice, dechová cvičení a relaxaci, pokud se cítíte na delší výdrže v pozicích, zapojení každého svalu a dokonalé prodýchání, je pro vás ta pravá.

Aštanga vinyasa jóga – Spolu s hatha jógou je ve světě nejrozšířenější, je fyzicky náročnější a doporučuje se praktikovat i 6× do týdne. Dýchá se při ní technikou udždžají, která zahřívá organismus a tím vyplavuje škodliviny z těla potem. Zároveň je tato jóga i vhodná pro začátečníky, protože pořadí pozic je v ní dané a nemění se, takže se ji můžete postupně naučit a praktikovat samy doma. Pokud nemáte rády změny, tahle jóga bude pro vás jistotou.

Vinyasa jóga – Základem je spojení jedné fáze dechu a pozice, vše se postupně střídá a plyne právě podle rytmu vašeho dechu. Často se její podoba liší podle lektora, pokud nemáte rády stereotyp, nejspíše pro vás budou takové lekce nejpříjemnější.

Power jóga – Klade důraz na dynamiku a sílu, cviky se provádějí rychleji a zaměřuje se více na posílení svalů i jejich protažení.

Hormonální jóga – Je zaměřená na ženy, podporuje reprodukci a posiluje pánevní dno, pomáhá například i s menstruačními bolestmi.

Partnerská jóga – Kombinuje klasické jógové pozice s technikou dotyku, do pozic se často dostáváte právě s pomocí partnera nebo je děláte současně. Nemusí jít o vašeho životního partnera, lze cvičit s kamarádkou či kolegou.

Zdroj: Shutterstock

Dejte šanci experimentům

Co dalšího vyzkoušet? Existuje třeba i oční jóga, která vám pomůže udržet zrak v kondici nebo i zmírnit některou z vad. Zahrnuje například cvik na procvičení očních svalů, kdy se s nádechem snažíte sledovat kořen svého nosu a s výdechem přesunete svou pozornost na jeho špičku, vše procvičujete zhruba 10×. Vyzkoušet můžete i obličejovou jógu, která rozjasní vaši tvář a zvýrazní vaši přirozenou krásu.

Pokud máte potomky, můžete se s nimi pustit do jógy pro děti, která není tak striktní, co se výdrží i zadržování dechu týče, ale příjemnou formou dětem umožní zacvičit si, zvýšit koncentraci a lépe vnímat sebe i své okolí. Pokud není ve vašem městě žádná podobná lekce, můžete začít doma s knihami, zalíbit by se vám mohla třeba ilustrovaná Jóga na dobrou noc či Jóga pro hezký den od nakladatelství Omega, můžete si je společně prohlížet a jednotlivé pozice zkoušet.

V těhotenství zase lze vyzkoušet Gravidjógu, nejčastěji rozdělenou podle trimestrů, začít byste měly nejlépe až ve druhém trimestru. Lekce jsou zaměřené na dýchání, uvolnění zad i nohou a podporu proudění lymfy.

Anebo vás třeba okouzlí Silent jóga (prováděná se speciálními sluchátky na uších), hot jóga (v sále vytápěném i na 42 stupňů) či Akrojóga (spojuje moudrost jógy, techniky thajské masáže, ale i akrobatické prvky, provádí se v páru). Můžete také vyzkoušet restorativní jógu, která se provádí s pomůckami a je zaměřená především na pohodlí, uvolnění a odpočinek.

Zdroj: Shutterstock

Co od lekcí jógy čekat?

Pokud se chystáte na první hodinu, zjistěte si, jestli vaše studio půjčuje cvičební podložky, nebo si musíte přinést svou. Oblečení volte ne příliš volné, mohlo by vám překážet v některých pozicích. S sebou si ještě vezměte deku na přikrytí při závěrečné relaxaci nebo příjemnou mikinu či svetr a připravte se na to, že budete cvičit bosé. Pokud se hodně potíte, můžete přibalit i menší ručník a lahev vody.

V úvodu bylo řečeno, že jóga je pro každého, návštěvu lekcí ale pro jistotu zkonzultujte s lékařem v těhotenství, pokud máte umělé klouby, osteoporózu či vysoký krevní tlak. Překvapivě nemusí být překážkou období menstruace, v této době ale určitě vynechejte obrácené polohy, hluboké záklony či posilování břišních svalů a pánevního dna. Naopak vám prospějí zklidňující dechové techniky, protažení, meditace a konkrétní pozice (ásány) jako jsou Balasana (pozice dítěte) nebo Baddha Konasana (pozice motýla).

Pravidelné návštěvy vám kromě protažení a větší ohebnosti přinesou celkové zvýšení síly, zpevnění těla, posílení hlubokých svalů na břiše i těch na rukou a nohou. Díky tomu se vám zlepší rovnováha, držení těla a pravděpodobně se zmírní bolesti zad či nohou, kterými třeba trpíte. Cvičení jógy také podporuje krevní oběh, který pak lépe přepravuje živiny po těle, a má pozitivní vliv na činnost mozku.

Zdroj: Shutterstock

A jak pečuje o duši? Vedle toho, že se vám celkově zlepší koncentrace, dechová cvičení přispějí ke zklidnění a odbourávání stresu, dopřejete si oddech od starostí života a na konci lekce vyzkoušíte i stoprocentní uvolnění. A nabijete se energií! Pokud jógu nebudete brát pouze jako jednu ze cvičebních lekcí v týdnu a podlehnete jí, může vás postupně dovést od těla k dechu, mysli a nakonec i mimo ni. Jste připravené otevřít se svobodě a bezbřehé radosti, kterou jóga přináší?

Pro jaký druh jógy jste se rozhodly?