U pojmů „hedvábí“ či „hedvábný“ jen málokoho napadne něco méně pozitivního, než je nebeské pohodlí, jemnost a luxus. Je tento oblíbený materiál opravdu tak zázračný?

Volba správného materiálu patří mezi nejdůležitější faktory, které bereme v potaz při výběru oblečení. Spodní prádlo je v kontaktu s naší pokožkou dlouhé hodiny denně a mělo by tak být příjemné a pohodlné. Nezáleží však zdaleka jen na tom. Neméně zásadní jsou vlastnosti materiálu, které se mohou významně lišit v souvislosti s původem, způsobem zpracování a dalšími postupy. Jedním z nejoblíbenějších a nejvíce kvalitních materiálů je hedvábí. V tomto článku si přiblížíme jeho vlastnosti a blíže se seznámíme s jeho zpracováním, nespornými benefity i případnými nevýhodami.

Nenahraditelné vlákno

Hedvábí si získalo obrovskou oblibu už před více než 4 tisíci lety a stále patří mezi nejlepší materiály, které můžete v textilním průmyslu nalézt. I navzdory tomu, že vznikla spousta více či méně hedvábí připomínajících vláken, nikdy se nepodařilo jej plně nahradit. Tento výjimečný přírodní zázrak nese punc exkluzivity zcela oprávněně.

Hedvábí je „nekonečným“ přírodním vláknem živočišného původu. Produkují jej housenky motýla Bource morušového pro své kukly (neboli kokony), z nichž se po čase vylíhnou dospělí jedinci. Můžete se také setkat s tzv. planým (či také divokým) hedvábím, které se získává z jiných druhů motýlů, respektive jejich housenek. Tvoří necelých 15 % celkového množství a dělí se na eri,tussah a muga, přičemž muga je z divokého hedvábí nejvzácnější a nejdražší.

Kromě původu dělíme druhy hedvábí také podle kvality, která úzce souvisí se způsobem jeho získávání, a to na gréžové,buretové a dupionové.

Gréžové je tím nejkvalitnějším, jelikož při prvotním zpracování nedochází k narušení hedvábných vláken. Bohužel s tím je spojen také nepříliš etický postup. Po zakuklení jsou housenky v kokonech usmrceny dříve, než stihnou hedvábnou strukturu kukly poškodit.

Buretové hedvábí se vyrábí z hedvábného odpadu, který vzniká při zpracování kokonů. Vlákna nejsou tak dlouhá a lesklá jako u gréžového, nicméně stále patří mezi kvalitní oblíbený materiál.

Dupion je hedvábná tkanina s nepravidelným zrnitým povrchem. Vyrábí se z kokonů spojených k sobě. Díky tomu má svůj charakteristický vzhled nejednotné tloušťky. Zajímavá struktura způsobuje jedinečný lesk a zajímavý třpyt.

Hedvábí potěší tělo, oko i duši

Pravděpodobně nejoblíbenější vlastností hedvábí je jeho bezkonkurenční jemnost, hebkost a na první pohled viditelný lesk, který mu dodává luxusní vzhled. Svou schopností perfektně sát barvy jsou navíc hedvábné kousky obohaceny o zcela jedinečné barevné odstíny. Na těle perfektně splývá, k pokožce se chová opravdu šetrně a je velmi příjemné. Ocení jej tak i osoby s citlivou pokožkou, kožními ekzémy a alergiemi. Mezi další benefity patří prodyšnost. Hedvábí dopřeje pokožce přirozeně dýchat a má termoregulační schopnosti. Jinými slovy, skvěle se hodí na kterékoliv roční období, protože v zimě lehce hřeje a v létě naopak chladí. Jistě oceníte, že se příliš nezamlouvá molům, a tak nemusíte mít strach, že vám jej obávaní škůdci napadnou. Podobný vztah mají k hedvábí plísně.

Je také dobré vědět, že hedvábí má samočistící a prodyšné vlastnosti a nezadržuje pachy. Někdy tak bohatě postačí jej nechat pár hodin (ve stínu) vyvětrat a praní či čistírnu můžete vynechat.

hedvábí; zdroj: freepik.com

Zvýšená opatrnost? Ano, ale…

Navzdory všem skvělým a mnohdy nenahraditelným vlastnostem, přistupuje spousta lidí k hedvábí lehce skepticky. Je totiž poměrně choulostivé a vyžaduje speciální zacházení i opatrnost při údržbě. Pokud chcete mít jistotu, že vlákna zůstanou zachována v původním stavu a nenaruší se jejich struktura, nechte čistění a žehlení na odbornících. Zejména v případě těch nejluxusnějších hedvábných kousků, večerních šatů a kostýmů, které nejsou součástí každodenního nošení.

Dobrou zprávou je, že si můžete poradit i sami – jen je třeba dodržovat jisté postupy. Hedvábí perte šetrně v ruce, ve vlažné vodě a snažte se vyvarovat prudším pohybům, ždímání, mačkání a tření látky. Materiálům živočišného původu nesvědčí zásadité látky, proto jej perte výhradně za pomoci prostředků určených přímo na hedvábí. Pokud vaše pračka umožňuje šetrný program bez ždímání a s nastavitelnou teplotou (konkrétně 25 až 30 °C), můžete funkci bez obav využít. Abyste měli jistotu, že se hedvábné kousky nepoškodí, doporučujeme je na praní vložit do k tomu určeného sáčku.

Na sušení nepoužívejte sušičku, ale nechte oblečení uschnout volně, ve stínu. Většinou není potřeba jej žehlit, jelikož se hedvábí při správném sušení obvykle samo srovná. V opačném případě pak doporučujeme žehlit na tu nejnižší teplotu a ideálně ještě vlhké – žehlí se mnohem lépe.

S respektem k přírodě

Pokud je pro vás prioritou číslo jedna ekologická šetrnost a ohleduplnost vůči zvířatům i přírodě, zaměřte se na výběr hedvábí s názvem ahimsa. Od ostatních typů se liší způsobem jeho získávání a zpracování. Kukly hedvábných vláken jsou odebrány až ve chvíli, kdy se motýl vylíhne. Není tedy nijak omezen či usmrcen, jako v případě ostatních druhů hedvábí.

hedvábné kokony; zdroj: freepik.com

Nenechte se oklamat

Existuje několik druhů hedvábí, které se liší způsoby získávání i zpracování. Abyste měli jistotu, že sáhnete po pravé hedvábné látce, buďte ostražití. Odborná terminologie je v obchodním odvětví poměrně ohebná a stejně jsou na tom i názvy. Můžete tak narazit na tričko, které nese název „hedvábné“, ačkoliv materiál je umělý. Zákon však určuje, že složení musí být uvedeno pravdivě, proto doporučujeme kontrolovat štítek či cedulku, kde zjistíte skutečný podíl přírodního hedvábí, případně dalších materiálů. Pokud informace o složení chybí, je to přinejmenším podezřelé.

Hedvábí v Le Chaton

Na našem e-shopu můžete nalézt širokou škálu materiálů od mnoha značek. V případě hedvábí doporučujeme zaměřit se na značky Lise Charmel, Simone Pérèle či Aubade, které s oblibou přidávají do svých kolekcí hedvábné příměsi, případně nabízejí celohedvábné kousky.