Lenka Wernerová, 4. 1. 2022

“Všude dobře doma nejlíp” je sice hezké, ale tak trochu neúplné přísloví. Protože všude dobře a doma nejlíp je nám po nějaké krásné procházce, kde nám zčervenají tváře a špička nosu jakbysmet. Kde se těšíme z každého kroku, který nás zahřeje a obdivujeme krásy okolí, které dostává zimní podobu. Protože, ať už je slunečno nebo je celá obloha pomalovaná šedou, jež nepropustí ani jeden paprsek, krása nevychází z počasí. Krása, stejně jako náš pocit, vychází z našich prožitků a zážitků. A ty nenasbíráme na gauči, ale venku.

Ve zdravém těle, zdravý duch

Jiné přísloví zase říká „ve zdravém těle, zdravý duch“. Podle mě se ale dá toto přísloví s klidem otočit. Zdravý duch dělá zdravé tělo. A stejně jak se hezká těla dělají v kuchyni, tak ta zdravá venku. Pokud zrovna nemáte možnost nebo nejste typ, který by se šel obden ráno proběhnout v místě vašeho bydliště, vezměte nohy na ramena o víkendu. A nemusí to být pouze v běžeckých botách. Najděte si v okolí nejbližší les a běžte s dětmi střílet šiškami po stromech. Jestli vás neláká příroda, jděte se po obědě projít do města se zastávkou na horké kakao či svařené víno. A pokud si potřebujete odpočinout jak od práce, tak od vašich malých ratolestí, vytáhněte ven kamarádku a udělejte si „tour de city“ společně. Někde se zastavte na kávu, jinde třeba na teplý grog. Pokud se vám nechce popíjet nápoje při chůzi, najděte si kavárnu se židličkami venku. Určitě tam budou mít během zimních měsíců i deky a vy tak alespoň zůstanete na vzduchu. Proberte život, filosofujte a několik kilometrů vám uteče jako voda.

Co se děje s tělem při chůzi?

Při chůzi, tedy i při procházce, uvolňuje tělo endorfiny, což jsou hormony, které nám přinášejí pocity štěstí. Nálada se nám při pohybu zlepší téměř okamžitě. Je to zkrátka nejrychlejší a nejlepší recept na dobrou náladu. A jak se to stane? Když endorfiny doputují do mozku a naváží se na jeho receptory, tělo sníží tvorbu kortizolu, tedy stresového hormonu. I proto se říká, že chůze je skvělým lékem na deprese. Svižná chůze také snižuje hladinu cholesterolu a nebo naopak posiluje kardiovaskulární systém a je opravdu skvělou a účinnou prevencí proti mnohým chorobám.

Jak se donutit?

Nevlídno za okny a čím dál nižší teploty nám mnohdy budou skutečně bránit vůbec jen chtít se jít projít. Jak vyzrát na tuto překážku? Mozku pomáhají cíle, kterých se bude snažit dosáhnout třeba za nějakou odměnu. Zkrátka si řekněte, že se za procházku odměníte něčím, co máte rádi. Pokud se projít nepůjdete, odměnu si prostě zakažte. Pro ženy je zas skvělou motivací nějaké hezké, kvalitní a nadčasové „procházkové oblečení“, jako je zateplená parka, hezká kotníčková obuv a zimní čepice. Zahřejí a zároveň vám vydrží rovnou několik dalších procházkových sezón. Já osobně mám zase ráda, když si v podvečer o víkendu objednám v naší blízké kavárně svařené víno s sebou, do uší si pustím zajímavý podcast a jdu se projít sama bez dětí a jiné společnosti. Spojím tak několik činností dohromady: chůzi, sebevzdělávání či seberozvoj a čas pro sebe.

Chůze: nejlevnější sport i lék

Denně by měl člověk ujít cca 10.000 kroků, což se rovná nějakým sedmi až deseti kilometrům. Pokud nemáte představu, jak začít, začněte třeba tak, že cestou z práce vystoupíte o dvě zastávky dříve. Domů to dojděte pěšky a místo výtahu pak vyšlápněte schody. Uvidíte, jak skvěle se budete cítit. Druhý den vyražte do práce o pět minut dřív a projděte se na druhou nejbližší zastávku. Intervaly pak můžete prodlužovat.

Chůze, procházka je tím nejlepším, nejlevnějším a nejrychlejším prostředkem, jak mít zdravé tělo a šťastného ducha. A taky po ní všechno chutná daleko intenzivněji a lépe, nemluvě o tom hezkém pocitu, když si pak večer zalezete pod deku k filmu, který jste chtěli shlédnout už odpoledne. Takže bunda, boty, čepice a jdeme!