Redakce Le Chaton, 13. 3. 2019

Pravidelně sportujete, chodíte na masáže i fyzioterapii a váš jídelníček je přímo vzorový? I když máte pocit, že pro své zdraví děláte maximum, vsadíme se, že jedné části svého těla nevěnujete zdaleka takovou pozornost, jakou by si zasloužila. Bolí vás občas záda? Cítíte při sportování kolena? Možná je na čase, abyste se zaměřila na kondici svých chodidel.

Možná vás to do této chvíle ani nenapadlo. Vždyť chodidla jsou poměrně malou plochou, jejich úkolem je zajistit chůzi, a když to nepřeháníte s podpatky, vlastně není proč jim věnovat pozornost. Jenže to je velký omyl. Tahle malá část vašeho těla má zásadní význam. Právě chodidla nesou celou váhu těla. A právě chodidla se musí nějak vypořádat s případnou zátěží navíc, například v době těhotenství nebo ve chvíli, kdy přiberete.

„Představte si kostel a jeho klenby, opěrné sloupy, odpružení, dokonale vyvážený systém tlaků a protitlaků. Přesně tak funguje nožní podélná klenba. Limituje a tlumí nárazy, pruží a dodává tělu oporu,“ říká Eva Behenská, pohybová terapeutka a autorka knihy Jsem po porodu. Aby tento opěrný systém fungoval, musíte dbát na správné postavení chodidel – při stoji i došlapu by se měla opírat o tři body: patu, malíkovou hranu a palec. Klenba by správně měla být vyklenutá a neměla by být v kontaktu s podlahou. Tolik teorie. V praxi ale má většina z nás chodidla více či méně zdeformovaná, což může vyústit v nepříjemné zdravotní obtíže.

Zdroj: Shutterstock

Zdravé nohy? Naposledy v dětství

Na problémy s chodidly si často zakládáme už v dětství. Ideální by bylo, kdyby děti co nejdéle běhaly bosky, a pokud už dojde na boty, měly by být opravdu kvalitní. Mnozí podologové tvrdí, že už pár měsíců v nevhodné obuvi dětské nožičky nevratně poškodí. Postupně se přidávají další zlozvyky – šmajdání, nošení podpatků, které nohám nijak nekompenzujeme, nebo obezita. Výsledkem jsou zhroucené nožní klenby, ostruhy patní kosti, vbočené nebo jinak zdeformované prsty a další problémy.

A to bohužel není všechno. Postavení chodidel totiž ovlivňuje postavení kotníků, kolen, kyčlí i správné držení páteře. Takže pokud neumíte správně stát a chodit, nejspíš se dříve nebo později ohlásí problémy v „horních“ patrech – začnou vás zdánlivě bezdůvodně bolet kolena, záda nebo hlava. A málokoho v takové situaci napadne, že problém je ve skutečnosti úplně dole, na nejvzdálenější periferii našeho těla.

Zdroj: Shutterstock

Naslouchejte signálům

Ne vždy musíte nechat situaci dojít tak daleko. Chodidla totiž stejně jako jiné části těla vysílají signály. „U svých klientek jsem často překvapená, jak málo toho o svých chodidlech vědí. Netuší, že mají mozoly, zarostlé nehty, plísně. Přitom zarostlý nehet signalizuje, že mě někde tlačí bota, něco je špatně. Stejně tak mozol je důkazem toho, že noha nedošlapuje dobře. Proto tam tvrdne kůže,“ vysvětluje Eva Behenská.

Můžete si udělat i jednoduchý test – zkuste postupně zahýbat jednotlivými prsty u nohy. Nejde to? Nohy jsou zatuhlé a nejsou mobilní? Pak máte problém. Dokážete prsty u nohou chňapnout, zvednout a kousek poponést třeba malou dětskou hračku? Ne? Hm…

Poměrně běžná je i situace, kdy ženy bolí nohy z podpatků, ale k lékaři nebo fyzioterapeutovi se jim nechce. Bojí se totiž, že jim jejich vášeň „zatrhne“. Ano, nadšený zřejmě nebude, ale podobně jako u jiných částí těla platí – můžete si dovolit leccos, pokud takovou zátěž dokážete tělu vykompenzovat. „Já jsem strávila 16 let v baletních špičkách, mám vystudovanou konzervatoř a pak jsem tančila v divadle. A nemám žádné projevy vbočeného palce. Nebolí mě nohy, nebolí mě záda a nebolí mě chodidla, protože s prsty pravidelně pracuju,“ potvrzuje Eva Behenská.

Zdroj: Shutterstock

K lékaři, a pak cvičit!

Pokud jste po přečtení předchozích řádků došla k názoru, že za vaše bolavá záda nebo kolena může špatný postoj, zkuste zajít k ortopedovi, podologovi nebo fyzioterapeutovi. Odborníkovi obvykle stačí, když se před ním zpříma postavíte, sednete si a uděláte pár kroků, a má jasno. Šikovný fyzioterapeut nebo pohybový terapeut vás pak naučí několik jednoduchých cviků, díky kterým nejen procvičíte chodidla a svaly nohou, ale také si osvojíte správné postavení. Důležité je, aby vám nově nabyté vědomosti přešly do krve – pak o nich nebudete přemýšlet a konečně se naučíte správně chodit.

Stejně tak důležité je, abyste si aspoň párkrát do týdne našla večer chvíli, a chodidlo procvičila a promasírovala. Zkuste si třeba postupně, jeden po druhém, natáhnout všechny prsty u nohy. Potom mezi ně vsuňte prsty ruky a trochu s chodidlem pocvičte. Nakonec namasírujte plosku nohy a patu, pokračovat můžete až ke kotníku. V obchodech seženete i masážního ježka – věnujte každý večer pár minut tomu, že po něm budete přejíždět bosou nohou. Chodidlo tak krásně prokrvíte. A hlavně – využijte každé příležitosti, kdy můžete chodit bosá! Po trávě, písku i kamíncích. Jaro se blíží, takže už brzy k tomu budete mít ideální příležitost!:)